pokaz koszyk
»
»
»
Archeologia totalitaryzmu. Ślady represji 1939-1956
»
»
»
»
»
»
książka:

Archeologia totalitaryzmu. Ślady represji 1939-1956

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 457 s.
Wymiar: 150x215 mm
EAN: 9788363695149
ISBN: 978-83-63695-14-9
Data: 2016-06-10
pozycja niedostępna

Archeologia totalitaryzmu. Ślady represji 1939-1956 - Olgierd Ławrynowicz, Joanna Żelazko - opis książki:

W ostatnich latach w Polsce coraz intensywniej podejmowane są projekty naukowe, których celem stają się poszukiwania i badania śladów represji nazistowskich i komunistycznych. Ich wspólną cechą jest wielopoziomowa współpraca badaczy terenowych z prokuratorami i historykami z Instytutu Pamięci Narodowej. Na styku różnych dyscyplin naukowych tworzy się dziedzina wiedzy i badań nazywana archeologią totalitaryzmu, która stała się tematem konferencji naukowej zorganizowanej jesienią 2013 r. przez Instytut Pamięci Narodowej - Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Łodzi, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich (Oddział w Łodzi) oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Książka, będąca swoistym zapisem tego spotkania, podzielona jest na trzy części. W pierwszej przeważają artykuły dotyczące badań archeologicznych w zakresie zbrodni popełnionych w latach 1939-1945. Część druga zdominowana jest przez teksty autorstwa historyków i skoncentrowana na represjach komunistycznych po II wojnie światowej. Uzupełnieniem badań archeologiczno-historycznych są artykuły z interdyscyplinarnej części trzeciej, pokazującej wcześniej omawiane zagadnienia z perspektywy innych nauk, takich jak genetyka i antropologia kulturowa.

Materiały zamieszczone w prezentowanym tomie dotyczą nie tylko wydarzeń z najnowszej historii Polski. Znajdują się w nich również akcenty regionalne, ukazujące ludzi i wydarzenia z terenu województwa łódzkiego oraz - porównawczo - informacje o badaniach z zakresu archeologii totalitaryzmu z obszaru Czech. Intencją redaktorów było stworzenie forum wymiany doświadczeń dotyczących metod stosowanych przy poszukiwaniach, analizach i interpretacjach śladów represji totalitarnych.

Książka „Archeologia totalitaryzmu. Ślady represji 1939-1956” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 457 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Archeologia totalitaryzmu. Ślady represji 1939-1956"
Olgierd Ławrynowicz, Joanna Żelazko (red.) - autor m.in.:
Struktury i kadra kierownicza urzędów - okładka książki
Struktury i kadra kierownicza urzędów bezpieczeństwa... Robert Rabiega, Joanna Żelazko, Robert Rabiega, Robert Witak, Joanna Żelazko (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Studia nad wywiadem i kontrwywiadem - okładka książki
Studia nad wywiadem i kontrwywiadem Polski w XX... Wojciech Skóra, Paweł Skubisz (red.)