moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Książki »
»
Będą Was prześladować z mego powodu. Polityka władz państwowych wobec...
Tytuł książki:

Będą Was prześladować z mego powodu. Polityka władz państwowych wobec zakonów i zgromadzeń zakonnych diecezji chełmińskiej w latach 1956-1970

Autor książki:

Izabela Mazanowska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2013
Oprawa: twarda
Ilość stron: 352 s.
Wymiar: 170x245 mm
EAN: 9788376294360
ISBN: 978-83-7629-436-0
Data: 2013-11-04
32.00  42.00  10 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Najnowsza publikacja autorstwa dr Izabeli Mazanowskiej - pracownika pionu edukacyjno-naukowego Delegatury IPN w Bydgoszczy - została poświęcona zagadnieniom polityki, jaką władze komunistyczne prowadziły w odniesieniu do zakonów i zgromadzeń zakonnych w okresie, kiedy funkcję I sekretarza KC PZPR pełnił Władysław Gomułka. Badaczka skupiła swoją uwagę na domach zakonnych, które miały swoją siedzibę w diecezji chełmińskiej - jednej z najstarszych polskich diecezji, obejmującej swym zasięgiem części ówczesnych województw bydgoskiego, gdańskiego i olsztyńskiego.

Wydarzenia w dziejach stosunków państwo - Kościół w omawianym okresie rozgrywały się w sposób dynamiczny. Początkowo komuniści złagodzili politykę antykościelną, aby po 1957 r. powrócić do ograniczania działalności Kościoła katolickiego, jednak już nie powrócono do metod stosowanych w okresie stalinowskim. Szczególne miejsce zajmowały w Kościele zakony i zgromadzenia zakonne. Zdaniem władz zakonnicy i zakonnice mieli większą siłę oddziaływania na społeczeństwo, a klasztory stanowiły siedlisko konspiracji. Zatem za główny cel władze komunistyczne postawiły sobie w latach 60. wyeliminowanie zakonów i zgromadzeń zakonnych z życia publicznego. Niestety udało się go zrealizować. Zlikwidowano zakonne placówki opiekuńczo-wychowawcze i oświatowe, prowadzono surową politykę podatkową i konfiskowano majątek zlikwidowanych instytucji oraz gospodarstwa rolne, wprowadzano przepisy ograniczające odbywanie pielgrzymek, procesji, rekolekcji, okolicznościowych nabożeństw, wprowadzono szereg ograniczeń, które znacznie utrudniały budowę nowych świątyń. Oczywiście utrudnienia nie odnosiły się wyłącznie do zakonów i zgromadzeń.

Książka porusza trzy zasadnicze problemy. Po pierwsze autorka wnikliwie zbadała zagadnienie inwigilacji zakonów i zgromadzeń z diecezji chełmińskiej przez aparat bezpieczeństwa, po drugie przedstawiła proces likwidacji dzieł prowadzonych przez zgromadzenia, a po trzecie - sposób realizacji w „terenie” założeń polityki podatkowej i majątkowej, jaką komuniści prowadzili wobec Kościoła w okresie 1956-1970.

Książka "Będą Was prześladować z mego powodu. Polityka władz państwowych wobec zakonów i zgromadzeń zakonnych diecezji chełmińskiej w latach 1956-1970" - Izabela Mazanowska - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 352 stron i została wydana w 2013 r. Cena 32.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Duszpasterstwa środowiskowe w latach - okładka książki
Duszpasterstwa środowiskowe w latach 1945-1989.... Cecylia Kuta, ks. Józef Marecki OFMCap (red.)
Władza w PRL. Ludzie i mechanizmy - okładka książki
Władza w PRL. Ludzie i mechanizmy Konrad Rokicki, Robert Spałek (red.)
Represje wobec wsi i ruchu ludowego. - okładka książki
Represje wobec wsi i ruchu ludowego. Tom 5 (1944/1945-1989) Arkadiusz Indraszczyk, Mariusz Krzysztofiński (red.)
Wywiad i kontrwywiad a bezpieczeństwo - okładka książki
Wywiad i kontrwywiad a bezpieczeństwo Polski odrodzonej... Henryk Ćwięk, Malwina Siewier (red.)
Studia nad wywiadem i kontrwywiadem - okładka książki
Studia nad wywiadem i kontrwywiadem Polski w XX... Wojciech Skóra, Paweł Skubisz (red.)