moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Białoruski ruch niepodległościowy w czasie II wojny światowej

Autor książki:

Jerzy Grzybowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2021
Ilość stron: 464 s.
EAN: 9788382292510
ISBN: 978-83-8229-251-0
Data: 2021-12-01
45.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Monografia stanowi próbę przedstawienia całokształtu dziejów białoruskiego ruchu niepodległościowego w czasie II wojny światowej. Pokazuje dramat Białorusinów w warunkach konfliktu dwóch totalitaryzmów – nazistowskiego i radzieckiego.

Autor ukazuje najważniejsze etapy w rozwoju tego ruchu z uwzględnieniem aspekt ów politycznych, organizacyjnych oraz militarnych. W sposób szczegółowy omawia się współpracę działaczy białoruskich z III Rzeszą na terenie okupowanej Białorusi i poza jej granicami. Analizuje również uwarunkowania międzynarodowe i ideologiczne tej kolaboracji. Jeden z rozdziałów traktuje o utworzeniu i działalności niemieckich formacji wojskowych złożonych z Białorusinów. Autor przedstawił także stosunek działaczy białoruskich do Polski i Polaków oraz relacje polsko-białoruskie w omawianym okresie. W książce pokazano również powojenne losy działaczy białoruskiego ruchu niepodległościowego.

Na podstawie rzadkich i nieznanych dotąd źródeł historycznych z archiwów w Polsce, Białorusi, Czechach, na Litwie, Łotwie, w Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w książce obala się wiele mitów wytworzonych zarówno przez historiografię sowiecką, jak i przedstawicieli nurtu narodowo-białoruskiego. Autor ustosunkowuje się do sporu wokół istnienia (lub nieistnienia) tzw. białoruskiego antysowieckiego podziemia narodowego.

Książka "Białoruski ruch niepodległościowy w czasie II wojny światowej" - Jerzy Grzybowski - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 464 stron i została wydana w 2021 r. Cena 45.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]