moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Elity i przedstawiciele społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej
Księgarnia »
Książki »
książka:

Elity i przedstawiciele społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2017
Oprawa: twarda
Ilość stron: 592 s.
Wymiar: 187x212 mm
EAN: 9788380983465
ISBN: 978-83-8098-346-5
Data: 2018-01-16
45.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Elity i przedstawiciele społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej - Martyna Grądzka-Rejak, Aleksandra Namysło - opis książki:

W kręgu zagadnień podejmowanych w monografii znalazły się m.in. kwestie roli i znaczenia elit oraz przedstawicieli społeczności żydowskiej w okresie II wojny światowej, prezentacja ich postaw, zachowań, działań oraz mechanizmów postępowania. Autorzy tekstów starali się odpowiedzieć na pytania dotyczące trwania elit przedwojennych w warunkach okupacyjnych w celu wskazania zmian, odmienności lub elementów gwarantujących stałość pewnych procesów. Problematyka ta została przedstawiona zarówno w ujęciu globalnym, jak i w odniesieniu do regionalnych przykładów. W tekstach autorzy analizowali też status elit i przedstawicieli społeczności żydowskiej w kolejnych fazach wojny oraz zjawisko powstania nowych wojennych elit. Szczegółowo odniesiono się do losów prezesów i członków Judenratu oraz funkcjonariuszy ŻSP. Poruszono także kwestie obyczajów i życia codziennego elit w okresie okupacji oraz ich pracę społeczną i kulturalną. Przedmiotem zainteresowania autorów stał się temat działań podejmowanych na rzecz przetrwania członków elit, udzielanej im pomocy oraz denuncjacji tych osób. W tym celu analizowano także powojenne procesy sądowe osób oskarżonych o współpracę z okupantem, powoływano się na ich losy po zakończeniu wojny. Ważnym elementem książki jest też próba zdefiniowania terminu „elity żydowskie” oraz ukazanie stanu badań prowadzonych dotychczas nad tym tematem.

Książka „Elity i przedstawiciele społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 592 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Elity i przedstawiciele społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej"
Martyna Grądzka-Rejak, Aleksandra Namysło (red.) - autor m.in.:
Poland in 1944. The Perspective - okładka książki
Poland in 1944. The Perspective of Allies and... Martyna Grądzka-Rejak, Dawid Golik;
Represje za pomoc Żydom na okupowanych - okładka książki
Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach... Martyna Grądzka-Rejak, Aleksandra Namysło (red.);
The Holocaust and Polish-Jewish - okładka książki
The Holocaust and Polish-Jewish Relations Martyna Grądzka-Rejak, Adam Sitarek;
Kupujący tę pozycję zamówili również: