moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Fikcja czy rzeczywistość? Wybór audycji Polskiego Radia Szczecin z lat 1946-1989

Autor książki:

Paweł Szulc

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2009
Oprawa: twarda
Ilość stron: 561 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788361336686
ISBN: 978-83-6133-668-6
Data: 2010-02-04
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Publikacja ma przybliżyć czytelnikowi niebędące w obiegu naukowym i w większości zapomniane elementy programu, stworzone przez dziennikarzy Polskiego Radia Szczecin. Kilkadziesiąt lat funkcjonowania rozgłośni w Szczecinie, kilkaset osób, które w tym czasie zaistniały na antenie to poważne pole badawcze. Niniejszy zbiór audycji powinien być odebrany przez czytelnika jako wycinek bogactwa poruszanych przez dziennikarzy tematów, które powstawały w określonej sytuacji społeczno-politycznej.
Charakter medium, jakim jest radio powoduje, że »życiorys« audycji jest bardzo krótki – trwa tyle, ile emisja materiału na antenie, bądź tyle, na ile pozwala pamięć słuchacza. Zaprezentowane dokumenty są źródłem przedstawiającym rzeczywistość kreowaną przez medium działające w socjalistycznym państwie, jakim była Polska Ludowa. Publikacja niniejsza ma wreszcie przybliżyć zarówno szczecinianom, jak i czytelnikom spoza stolicy województwa zachodniopomorskiego, fragment, często ujęty w propagandowy sposób, historii Szczecina, historii, w której uczestniczyło i którą współtworzyło Polskie Radio Szczecin”.
Książka składa się z merytorycznego wstępu, prezentującego historię Polskiego Radia Szczecin, części zasadniczej, w której znalazło się 197 różnych radiowych form dziennikarskich, opracowanych zarówno pod względem rzeczowym, jak i technicznym, i kilka załączników stanowiących uzupełnienie wiedzy o kadrach i stanie zachowania materiałów archiwalnych. Do książki dołączona jest także płyta DVD, na której znalazło się kilkadziesiąt dodatkowych audycji zachowanych w formie dźwiękowej. Łączna ilość nagrań to blisko 24 godziny.
Wśród wybranych audycji dominują te o charakterze społeczno-politycznym. Czytelnik znajdzie tam ślady kampanii przed referendum ludowym z 1946 r., fragmenty pokazowych procesów przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Szczecinie, audycje ukazujące przepełniony powojennymi emocjami stosunek do Niemców zamieszkujących Pomorze Zachodnie. Nie zabrakło charakterystycznych dla okresu stalinowskiego audycji o współzawodnictwie pracy, walce z kułakami czy pijakami. W wybranych audycjach udało się także w pewien sposób odnotować najważniejsze przełomy PRL: Październik ’56, udział radia w kampanii antyżydowskiej Marca ’68, rolę tego medium podczas rewolty Grudnia ’70 czy dość bierną postawę w Sierpniu ’80. Nie zabrakło także audycji z okazji Święta Odrodzenia, 1 Maja czy kolejnych rocznic rewolucji październikowej. Radio uczestniczyło także podczas wizyt w Szczecinie Nikity Chruszczowa, Jana Pawła II czy Michaiła Gorbaczowa.
Mimo że audycje polityczne dominują, wśród wybranych audycji znalazły się także te, które w pewien sposób oddawały codzienną rzeczywistość poszczególnych epok. Czytelnik (i słuchacz zarazem) wróci do czasów abonamentów mlecznych, ciągłych problemów zaopatrzenia handlu, problemów z dostępem do papieru toaletowego, czeków PKO, książeczek autostopowicza czy otwieranej w połowie lat 70. w Szczecinie rozlewni Pepsi-Coli.

Książka "Fikcja czy rzeczywistość? Wybór audycji Polskiego Radia Szczecin z lat 1946-1989" - Paweł Szulc (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 561 stron i została wydana w 2009 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]