moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Gdy zagrzmiał złoty róg

Autor książki:

Wilhelmina Adamówna

Dane szczegółowe:
Wydawca: WYSOKI ZAMEK
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 296 s.
Wymiar: 152x215 mm
EAN: 9788395038709
ISBN: 978-83-9503-870-9
Data: 2018-05-07
40.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

W setną rocznicę bitwy o Lwów (1918-2018)

 

Jesień 1918 roku. Kończy się Wielka Wojna. Polska po latach niewoli w trudzie stopniowo odzyskuje upragnioną niepodległość. Polacy nie wyobrażają sobie odrodzonego państwa bez Lwowa, przez ostatnie dziesiątki lat najważniejszego dla nich miasta, w którym stanowią ogromną większość mieszkańców. Lwów widzą też swoją stolicą pragnący niepodległego państwa Ukraińcy.

 

W nocy z 31 października na 1 listopada Lwów zostaje zajęty przez wojsko ukraińskie. Miasto przez wieki zawsze wierne Rzeczpospolitej może zostać utracone. Nie ma go kto bronić. Nie ma polskich żołnierzy, nie ma dowódców, bo Austriacy wysłali ich na front południowy. Sytuacja wydaje się być beznadziejna. Za broń w spontanicznym odruchu serca przepełnionego wielką miłością do swojego miasta, chwyta lwowska młodzież i... dzieci. Studenci, uczniowie i biedna dziatwa lwowska - baciarczyki - chłopcy i dziewczęta, zaczynają bronić swojego miasta.

 

Lwów pozostał w rękach polskich do 1939 roku.

 

Młodzi obrońcy Lwowa z czasem zostali nazwani "Orlętami Lwowskimi". Poległym wybudowano przepiękny cmentarz. Pamięć o "Orlętach" przetrwała, a przyczyniły się do tego książki, w tym ta. To książka o wielkiej odwadze, o wielkim poświęceniu, o wielkiej miłości do miasta, książka, która budowała legendę "Orląt Lwowskich". To książka dla młodzieży, ale też dla dorosłych, powieść, w której narracja literacka przeplata się z historycznymi cytatami. Przypomina o tych małych bohaterach, którzy walczyli i oddali swoje życie za Lwów i za Polskę.

 

 

Książka "Gdy zagrzmiał złoty róg" - Wilhelmina Adamówna - oprawa twarda - Wydawnictwo WYSOKI ZAMEK. Książka posiada 296 stron i została wydana w 2018 r. Cena 40.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Ocena: 5 (z 1 ocen)
kolorkolorkolorkolorkolor

Opinie/recenzje:

Autor: Anna; Ocena: 5 pkt.; Data: 2019-05-19
Do przeczytania książki pt. Gdy zabrzmiał złoty róg... Powieść dla młodzieży z walk listopadowych 1918 roku autorstwa Wilhelminy Adamówny zachęciła mnie przepięknie opowiedziana historia o młodych obrońcach Lwowa, którzy zostali nazwani Orlętami Lwowskimi, ponieważ walcząc, poświęcili własne życie w obronie swojego miasta.

Książka ta stanowi doskonałe odzwierciedlenie wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu, a pamięć o nich pozostaje wciąż żywa, gdyż przypominają nam o tym powstałe na cześć walczącej młodzieży, uczniów, studentów, biedna dziatwa lwowska- dziewczęta chłopcy będący na zawsze wiernymi uczestnikami broniącymi i pragnącymi zmienić losy swojego miasta na lepsze oraz bezpieczniejsze.

Słowo wstępne w przekładzie znanego nam już ze wcześniejszych publikacji książek Pana prof. Adama Redzika spowoduje, że Czytelnik nabierze większej ochoty do zapoznania się z historią, gdyż ujawnia mu swoje osobiste spostrzeżenia dotyczące uwag mające związek z autorką książki oraz uświadomi, mu kim ona była naprawdę i czy wydarzenia opisywane przez nią faktem, czy literacką fikcją?

Dla mnie jako Czytelnika uwagi tego rodzaju są bardzo ważne, gdyż zachęcają mnie, abym mogła zagłębić w temat główny powieści oraz zwrócić uwagę na to, co się wydarzyło, gdy zabrzmiał tytułowy Gdy zabrzmiał złoty róg.

Pan prof. Adam Redzik zwraca uwaga na samym początku na słowach pieśni o dzieciach żołnierza, których autorem jest Stanisław Ryszard Dobrowolski, który również był uczestnikiem Powstania Warszawskiego oraz wspomina o szkolnej lekturze szkolnej czytanej przez większość z nas o losach młodzieży warszawskiej autorstwa Aleksandra Kamińskiego; Kamienie na szaniec 23 Warszawska Drużyna Harcerska- „Alek”, Zośka, Rudy.

Czytając, tę książkę miałam wrażenie chwilami, że gdybym przeniosła się w czasie i uczestniczyłam wraz z bohaterami w wydarzeniu, które było dla nich ważne, ale byłam tylko dzielną obserwatorką mocno im kibicującą.

Każdy występujący w tej oto powieści bohater ma swój mocny i uparty przy tym charakter, który przyczynił się do tego, że nawet kiedy sytuacja jest napięta i groźna to potrafi, działać nie zastanawiając się, czy straci, życie ratując swoje miasto w sytuacji beznadziejnej, gdzie nie ma szansy na przetrwanie.

Można z łatwością zaprzyjaźnić się z tymi młodymi odważnymi walczącymi bohaterami broniącymi dzielnie swego miasta.

Osobiście ciekawi mnie co by powiedział młody Czytelnik któremuś, gdyby spotkał któregoś z bohaterów na swojej drodze i czy potrafił tak jak on mieć w sobie tyle odwagi, aby walczyć o swoje miasto w dobie współczesnej rzeczywistości, która wygląda obecnie niż ta, o którą toczono krwawy bój?

Na to pytanie warto sobie odpowiedzieć samemu i na podstawie zapoznania się z treścią powieści, która została napisana w hołdzie dla młodzieży będącej autorytetem dla współczesnej młodzieży, która powinna brać z niej przykład.

Rysunki wykonane przez Pana Marcina Wierzchowskiego stanowią tutaj dodatkowy element, a przy tym wykonane są starannie, prezentują właściwy dobór bohaterów występujących w tej powieści.

Dużą zasługę przy powstaniu tej książki miał Pan Jacek Tokarski oraz prof.dr. hab. Andrzej Mączyński.

Warto jest przeczytać tę książkę.
skomentuj opinię/recenzję [+]