moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Górnośląski azyl. Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich w materiałach Służby Bezpieczeństwa

Autor książki:

Robert Ciupa, Łucja Marek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 80 s.
Wymiar: 150x205 mm
EAN: 9788376298108
ISBN: 978-83-7629-810-8
Data: 2015-10-27
pozycja niedostępna

Opis książki:

Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej jest dla Ślązaków tym, czym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej dla całego narodu polskiego. Co roku w ostatnią niedzielę maja do Piekar Śląskich pieszo pielgrzymują mężczyźni i młodzieńcy, a w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia - kobiety i dziewczęta. W okresie Polski Ludowej, kiedy religia była rugowana z życia publicznego i prywatnego obywateli, a społeczeństwo poddawane silnej laicyzacji, piekarskie pielgrzymki miały szczególne znaczenie dla pielęgnowania wiary i pobożności robotniczego Śląska, i nie tylko Śląska, oraz katolicyzmu społecznego. Charakter tego sanktuarium doskonale oddaje tytuł „Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej”, którym w 1983 r. obdarzono Panią Piekarską. […]

W 2010 r. Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przygotowało wystawę w celu przybliżenia działań aparatu bezpieczeństwa wobec piekarskich pielgrzymów w Polsce Ludowej, z akcentem na lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte minionego wieku. Na podstawie zachowanych materiałów ekspozycja ukazuje metody i techniki inwigilacji pątników przybywających do Piekar Śląskich. Przedstawia stanowe zjazdy tylko z perspektywy Służby Bezpieczeństwa. Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana 30 maja 2010 r. u stóp Kalwarii Piekarskiej w wigilię stanowej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców. Niniejsza publikacja to katalog tejże wystawy, pośrednio ukazującej piekarski fenomen i - posługując się słowami metropolity wrocławskiego kard. Bolesława Kominka, odnotowanymi przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa - „unikat religijny na miarę europejską”.

(fragment Wstępu autorstwa dr Łucji Marek)

Książka "Górnośląski azyl. Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich w materiałach Służby Bezpieczeństwa" - Robert Ciupa, Łucja Marek - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 80 stron i została wydana w 2015 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]