moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Górny Śląsk i Górnoślązacy. Wokół problemów regionu i jego mieszkańców w XIX i XX wieku

Autor książki:

Sebastian Rosenbaum

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2014
Ilość stron: 390 s.
EAN: 9788376296777
ISBN: 978-83-7629-677-7
Data: 2015-10-23
pozycja niedostępna

Opis książki:

Praca zbiorowa pod redakcją Sebastiana Rosenbauma zawiera teksty poświęcone następującym kwestiom: kształtowanie się nurtów politycznych w regionie na przełomie XIX i XX w., relacje Kościoła katolickiego ze światem polityki, walka plebiscytowa, działalność separatystów w okresie międzywojennym, nazistowska polityka kulturowa, polsko-niemiecki konflikt polityczny w międzywojniu, polityka władz komunistycznych wobec Górnoślązaków po 1945 r., migracje z Górnego Śląska do Niemiec, problemy asymilacyjne migrantów oraz ich kultura pamięci i in. Niniejsza praca nie jest tylko typową historiografią, ale zawiera także elementy kulturoznawstwa, socjologii, filmoznawstwa, literaturoznawstwa itp.

Tom zawiera materiały z konferencji naukowej „Górnoślązacy. Problemy społeczności pogranicza w XX w.", zorganizowanej w Gliwicach w dniach 20-21 października 2011 r. przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowcach i Muzeum w Gliwicach, z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Książka "Górny Śląsk i Górnoślązacy. Wokół problemów regionu i jego mieszkańców w XIX i XX wieku" - Sebastian Rosenbaum (red.) - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 390 stron i została wydana w 2014 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]