moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Między pamięcią a historią. Konflikt pamięci zbiorowych Polaków i...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Między pamięcią a historią. Konflikt pamięci zbiorowych Polaków i Białorusinów na przykładzie działalności Romualda Rajsa BUREGO. Seria: Monografie

autor:

Anna Moroz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 260 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788376298900
ISBN: 978-83-7629-890-0
Data: 2016-08-02
Cena wydawcy: 22.00 złpozycja niedostępna

Między pamięcią a historią. Konflikt pamięci zbiorowych Polaków i Białorusinów na przykładzie działalności Romualda Rajsa BUREGO. Seria: Monografie - Anna Moroz - opis książki:

Chociaż Polska jest obecnie państwem nieomal jednolitym pod względem narodowym i wyznaniowym, Podlasie ze swoją przeszłością można uznać za lokalne centrum wielokulturowości. Od stuleci żyli tu obok siebie muzułmanie, prawosławni, starowiercy, katolicy i żydzi. Każda z tych zbiorowości inaczej rozumie swoje trwanie na tym terenie, różnie ocenia swoje relacje z innymi, te same zdarzenia dla jednych mają wielkie znaczenie, drudzy starają się wymazać je z pamięci. W relacjach poszczególnych grup występują inni bohaterowie i inni zdrajcy, ta sama osoba może być i jednym, i drugim, w zależności od narracji.

Praca przedstawia postać Romualda Rajsa "Burego", która dzieli Polaków i Białorusinów niemal od siedemdziesięciu lat. Konflikt dotyczy jego działalności w podziemiu zbrojnym, kiedy dowodzony przez niego oddział dopuścił się pacyfikacji kilku wsi białoruskich oraz rozstrzelania furmanów. Ma on charakter symboliczny, jego istotą jest spór o to, czyja pamięć jest "prawdziwa", "jedyna" i "słuszna", bo przecież "pamięć żąda rozstrzygnięć: zdrajca czy bohater, łotr czy święty, prawda czy kłamstwo".

Książka „Między pamięcią a historią. Konflikt pamięci zbiorowych Polaków i Białorusinów na przykładzie działalności Romualda Rajsa BUREGO. Seria: Monografie” - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 260 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Ocena: 2.3 (z 3 ocen)
kolorkolorszaraszaraszara

Opinie/recenzje:

Autor: ed; Ocena: 1 pkt.; Data: 2018-03-02
a Pani sama nie wie o czym pisze. Czy o Burym czy o opiniach na jego temat. Z jednej strony ocenia dzialania Burego, z drugiej mowi, ze to, co pisze to nie historia; ze nie jest to ksiazka historyczna. Rzeczywiscie - belkot. Co zabawniejsze w wywiadzie sugeruje, ze wspieral ja obecnie milosciwie nam panujacy w kulturze prof. Glinski. Przede wszystkim jest to praca naukowa, pisana pod kierunkiem osoby...
-------rozwiń-------
skomentuj opinię/recenzję [+]
Autor: Zbyszek; Ocena: 1 pkt.; Data: 2017-05-19
Polecam z czystym sumieniem tą pozycję osobom, które są podatne na spranie mózgu :)
Zastanawiam się tylko, czy niehistoryczne opracowanie tej Pani, która sama nie wie kim jest,a jej rodzice byli jedynie stad i nie czuli się Polakami (słowa autorki), nie powinno być opatrzone raczej logo Wyborczej w miejsce pieczęci IPN :p

http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/1,35241,20911238,miedzy-pamiecia-a-historia-czyli-o-ksiazce-anny-moroz.html
skomentuj opinię/recenzję [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Drugi obieg wydawniczy w PRL na - okładka książki
Drugi obieg wydawniczy w PRL na tle historii samizdatu... Przemysław Gasztold-Seń, Natalia Jarska, Jan Olaszek (red.)
Zaplute karły reakcji. Polskie - okładka książki
Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe... Agnieszka Jaczyńska, Magdalena Śladecka, Rafał Wnuk, Sławomir Poleszak (red.)
Produkty podobne: