moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Książki »
»
Jak ci się uda uratować, pamiętaj. Relacje Sprawiedliwych i o Sprawiedliwych...
Książki »
Tytuł książki:

Jak ci się uda uratować, pamiętaj. Relacje Sprawiedliwych i o Sprawiedliwych z województwa zachodniopomorskiego

Autor książki:

Paweł Knap

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2010
Oprawa: twarda
Ilość stron: 220 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788361336761
ISBN: 978-83-61336-76-1
Data: 2010-07-07
Cena wydawcy: 58.00 złpozycja niedostępna

Jak ci się uda uratować, pamiętaj. Relacje Sprawiedliwych i o Sprawiedliwych z województwa zachodniopomorskiego - opis książki:

Z zestawień statystycznych wynika, że do 2010 r. tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” uhonorowano ponad 23 tysiące osób, z których ponad 6 tysięcy stanowią Polacy. Statystyki milczą jednak na temat „Sprawiedliwych”, którzy po wojnie zamieszkali na terenie obecnego województwa zachodniopomorskiego. W toku kilkumiesięcznych poszukiwań udało się sporządzić listę ponad 40 osób, 35 relacji ich autorstwa oraz osób opowiadających ich historie trafiło do prezentowanego zbioru. Zapewne „Sprawiedliwych” z regionu jest więcej, jednak w pewnym momencie poszukiwania na potrzeby książki należało uznać za zakończone.
Podstawę źródłową pracy stanowią akta wniosków o tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” złożonych w polskiej sekcji Yad Vashem, zgromadzone w archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, oraz nagrania rozmów przeprowadzonych przez autora opracowania od lipca 2009 r. do marca 2010 r. z odznaczonymi i członkami ich rodzin. Wykorzystano również uzyskane podczas tych spotkań dokumenty – wspomnienia, korespondencję prywatną, notatki, zapiski na rewersach fotografii, etc. 
Książka powstała w ramach projektu „Polacy ratujący Żydów”.

Książka "Jak ci się uda uratować, pamiętaj. Relacje Sprawiedliwych i o Sprawiedliwych z województwa zachodniopomorskiego" - Paweł Knap (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 220 stron i została wydana w 2010 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]