moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Jarosław Guzy. U źródeł złego i dobrego. Rozmowy z pierwszym przewodniczącym...
książka:

Jarosław Guzy. U źródeł złego i dobrego. Rozmowy z pierwszym przewodniczącym Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2009
Oprawa: twarda
Ilość stron: 232 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788376290980
ISBN: 978-83-7629-098-0
Data: 2010-02-03
7.00  25.00  18 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Jarosław Guzy. U źródeł złego i dobrego. Rozmowy z pierwszym przewodniczącym Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS - Robert Spałek - opis książki:

Bohater niniejszego wywiadu połączył we wspomnieniach perspektywę socjologa, działacza organizacji studenckiej, uczestnika a zarazem obserwatora przemian społecznych i politycznych ostatnich kilkunastu lat Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Najobszerniejsza część książki z oczywistych względów dotyczy okresu, kiedy Jarosław Guzy współtworzył, a następnie stał na czele Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Ale niemal równie obszerne są części poświęcone okresowi internowania i komentarzom do lat późniejszych. Guzy dokonuje nieraz kontrowersyjnych interpretacji (szczególnie dotyczy to schyłkowego okresu PRL i następujących po nim przemian systemowych), posuwa się do ocen powszechnie uważanych za radykalne, które on sam nazywa racjonalnymi. Ujawnia własne sympatie i antypatie, czasem rozprawia się z obiegowymi opiniami, które często uważa za błędne, przy czym, co zrozumiałe w memuarystyce i jej pochodnych, sam prezentuje również subiektywny obraz wydarzeń.

Niniejsza książka jest pierwszą tego typu źródłowo-edukacyjną pracą wydaną w IPN. Wraz z jej bohaterem mamy nadzieję, że jej lektura skłoni przede wszystkim najmłodsze pokolenia do własnych przemyśleń, poszukiwań, refleksji na temat nieodległej przeszłości i jej dzisiejszych następstw.

(Ze wstępu)

Jarosław Guzy (ur. 1955) – współpracownik krakowskiego SKS (od 1977), przewodniczący Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS (1981). Studiował socjologię i historię UJ (1976–1981). W czasie strajku studenckiego jesienią 1981 stał na czele Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego. Internowany od 13 XII 1981 do grudnia 1982 (Białołęka, Darłówko). Współpracował m.in. z Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ "Solidarność”, Polskim Funduszem Praworządności, Ruchem "Wolność i Pokój”. W latach 1988–1991 w USA (odbył m.in. staż w Kongresie). Po powrocie był doradcą Ministra Obrony Narodowej w rządzie Jana Olszewskiego. W 1993 wycofał się z polityki. Działał na rzecz polskiego członkostwa w NATO (m.in. w latach 1996–1999 był Prezesem Klubu Atlantyckiego). Kontynuuje działalność publiczną jako komentator i ekspert w obszarze spraw międzynarodowych i polityki bezpieczeństwa.

Robert Spałek (ur. 1971) – historyk, absolwent UW, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie (od 2000). Autor blisko stu artykułów popularnych i naukowych oraz opracowań dotyczących historii politycznej PRL, między innymi monografii "Warszawska ulica w stanie wojennym” (2008).

Książka „Jarosław Guzy. U źródeł złego i dobrego. Rozmowy z pierwszym przewodniczącym Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 232 stron i została wydana w 2009 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Jarosław Guzy. U źródeł złego i dobrego. Rozmowy z pierwszym przewodniczącym..."
Robert Spałek - autor m.in.:
Władza w PRL. Ludzie i mechanizmy - okładka książki
Władza w PRL. Ludzie i mechanizmy Konrad Rokicki, Robert Spałek (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Spętana Akademia. Polska Akademia - okładka książki
Spętana Akademia. Polska Akademia Nauk w dokumentach... Patryk Pleskot, Tadeusz P. Rutkowski (red.)
Solidarność od wewnątrz 1980-1981 - okładka książki
Solidarność od wewnątrz 1980-1981 Andrzej Friszke, Krzysztof Persak, Paweł Sowiński (red.)
Ludzie bezpieki województwa krakowskiego - okładka książki
Ludzie bezpieki województwa krakowskiego Wojciech Frazik, Filip Musiał, Mateusz Szpytma, Michał Wenklar
Od niepodległości do niepodległości. - okładka książki
Od niepodległości do niepodległości. Historia... Adam Dziurok, Marek Gałęzowski, Łukasz Kamiński, Filip Musiał
Produkty podobne:
Czerwona zaraza. Seria: Z archiwów - okładka książki
Czerwona zaraza. Seria: Z archiwów bezpieki -... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)