moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
książka:

Komunistyczny aparat bezpieczeństwa wobec pielgrzymek stanowych do Piekar Śląskich (1947-1989)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2013
Ilość stron: 390 s.
EAN: 9788376294728
ISBN: 978-83-7629-472-8
Data: 2015-10-23
35.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Komunistyczny aparat bezpieczeństwa wobec pielgrzymek stanowych do Piekar Śląskich (1947-1989) - Kornelia Banaś - opis książki:

Powojenne pielgrzymki stanowe do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich były w powszechnej opinii uważane za fenomen religijny, kulturowy, społeczny i… polityczny. Stanowiły niemożliwy do zaakceptowania dysonans wobec strategicznej roli gospodarczej i polityczno-ideologicznej, jaką mieszkającej tutaj społeczności wyznaczyła i narzuciła komunistyczna władza. Dlatego lokalny aparat partyjno-państwowy prowadził systematyczną politykę ograniczania i utrudniania stanowych zgromadzeń piekarskich. Szczególna rola przypadała w tych działaniach organom bezpieczeństwa państwa, co znalazło odzwierciedlenie w zachowanej dokumentacji, a co autorka starała się prześledzić i przeanalizować w publikacji. Skupienie uwagi na UB/SB wynika z faktu, że działania tego ogniwa systemu politycznego w powojennej Polsce są najmniej znane i zbadane.

Podstawę badań stanowią bogate i nieznane dotąd źródła historyczne, które zdaniem recenzenta prof. zw. dr. hab. Ryszarda Kaczmarka są mocną stroną pracy, a ich skonfrontowanie z materiałami z archiwów państwowych i kościelnych oraz uzupełnienie o obszerny wybór źródeł drukowanych pozwoliło na bardzo szczegółowy opis działań aparatu bezpieczeństwa. Jak zauważa dr hab. Ryszard Gryz, praca pani Kornelii Banaś jest dziełem oryginalnym, które w istotny sposób poszerza stan naszej wiedzy o najnowszych dziejach ruchu pątniczego i jego zwalczaniu przez aparat bezpieczeństwa w powojennej Polsce.

Książka „Komunistyczny aparat bezpieczeństwa wobec pielgrzymek stanowych do Piekar Śląskich (1947-1989)” - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 390 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Komunistyczny aparat bezpieczeństwa wobec pielgrzymek stanowych do..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Za Marksem bez Boga. Laicyzacja - okładka książki
Za Marksem bez Boga. Laicyzacja życia społecznego... Łucja Marek, Monika Bortlik-Dźwierzyńska
Stefan Wyszyński. Pro memoria. - okładka książki
Stefan Wyszyński. Pro memoria. Tom 3: 1953-1956 Iwona Czarcińska, ks. Andrzej Gałka (red.)
Śmierć nieosądzona. Sprawa księdza - okładka książki
Śmierć nieosądzona. Sprawa księdza Romana Kotlarza Szczepan Kowalik, Arkadiusz Kutkowski
Produkty podobne:
Stanisław Mikołajczyk w dokumentach - okładka książki
Stanisław Mikołajczyk w dokumentach aparatu bezpieczeństwa.... Witold Bagieński, Franciszek Dąbrowski, Franciszek Gryciuk, Agnieszka Chrzanowska, Bogusław Kopka, Sławomir Mańko, Jolanta Mysiakowska-Muszyńska, Pawe
A kto chce być wolny. Seria: Z - okładka książki
A kto chce być wolny. Seria: Z archiwów bezpieki... Jarosław Szarek, Filip Musiał (red.)
Nadzorcy. Ludzie i struktury władzy - okładka książki
Nadzorcy. Ludzie i struktury władzy odpowiedzialni... Sebastian Ligarski, Grzegorz Majchrzak (red.)