moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Kryptonim Borsuki. Konspiracja wojskowa Polskiego Państwa Podziemnego...
książka:

Kryptonim Borsuki. Konspiracja wojskowa Polskiego Państwa Podziemnego na terenie powiatu łańcuckiego (1939-1945)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 668 s.
EAN: 9788380988880
ISBN: 978-83-8098-888-0
Data:2020-06-20
Cena wydawcy: 50.00 zł zapowiedź

Kryptonim Borsuki. Konspiracja wojskowa Polskiego Państwa Podziemnego na terenie powiatu łańcuckiego (1939-1945) - Piotr Chmielowiec - opis książki:

W okresie II wojny światowej na terenie powiatu łańcuckiego funkcjonował konspiracyjny Obwód SZP, ZWZ-AK. Był on jednym z 14 obwodów Podokręgu AK Rzeszów. Wyróżniał się największą liczbą zaprzysiężonych zarówno w skali Inspektoratu AK Jarosław, jak i całego Podokręgu AK Rzeszów. Widoczna była jego aktywność na różnych polach organizacyjnych, żeby wymienić tylko działania dywersyjno-sabotażowe, produkcję granatów czy wydawanie konspiracyjnej prasy. To na terenie podległym Obwodowi walki zbrojne toczyło zgrupowanie partyzanckie, złożone z pododdziałów całego Inspektoratu AK Jarosław. W okresie akcji "Burza", pomimo braku porozumienia politycznego, doszło do współdziałania miejscowej AK z wkraczającą Armią Czerwoną, a nawet walki u jej boku, co przyspieszyło wyparcie Niemców. Względy polityczne sprawiły jednak, że straciły na aktualności plany ujawnienia się i dalszej wspólnej walki z okupantem niemieckim. Żołnierze AK byli zmuszeni kontynuować działalność konspiracyjną w warunkach nowej władzy, która traktowała ich jako wrogów. Integralną częścią pracy jest słownik biograficzny, zawierający informacje o 170 przedstawicielach kadry dowódczej Obwodu ZWZ-AK Łańcut.

Książka „Kryptonim Borsuki. Konspiracja wojskowa Polskiego Państwa Podziemnego na terenie powiatu łańcuckiego (1939-1945)” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 668 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Kryptonim Borsuki. Konspiracja wojskowa Polskiego Państwa Podziemnego..."
Piotr Chmielowiec - autor m.in.:
Studia z dziejów Polskich Sił Zbrojnych - okładka książki
Studia z dziejów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie... Piotr Chmielowiec, Krzysztof A. Tochman (red.);