moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Kryzys Bydgoski 1981. Przyczyny, przebieg, konsekwencje. Tom 1. Monografia
książka:

Kryzys Bydgoski 1981. Przyczyny, przebieg, konsekwencje. Tom 1. Monografia

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2013
Oprawa: twarda
EAN: 9788376294230
ISBN: 978-83-7629-423-0
Data: 2013-02-28
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Kryzys Bydgoski 1981. Przyczyny, przebieg, konsekwencje. Tom 1. Monografia - Krzysztof Osiński, Piotr Rybarczyk - opis książki:

Lokalny incydent, do jakiego doszło 19 marca 1981 r. w Bydgoszczy, spowodował kryzys społeczno-polityczny, który objął swoim zasięgiem całą Polskę. W trzeciej dekadzie marca 1981 r. przez kraj przetoczyła się fala strajków przeciwko bezkarności władzy. Żądano ukarania winnych wyrzucenia przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej delegacji "Solidarności" z sali posiedzeń Wojewódzkiej Rady Narodowej i pobicia trzech związkowców. Dramatyzm sytuacji potęgowały odbywające się w tym czasie w Polsce manewry wojsk Układu Warszawskiego "Sojuz 81". Na tle stosunku do sprawy bydgoskiej spolaryzowały się postawy wewnątrz dwóch głównych obozów sceny politycznej - PZPR i "Solidarności". Po obu stronach ujawnili się zarówno dążący do konfrontacji radykałowie, jak i zwolennicy rozwiązań kompromisowych. 30 marca 1981 r., w przeddzień zapowiadanego przez "Solidarność" strajku generalnego, po pełnych napięcia negocjacjach między stroną rządową i związkową osiągnięto konsensus i podpisano tzw. porozumienie warszawskie. Jednak zamiast ostatecznie uspokoić sytuację, wywołało ono nowe konflikty i spory. Niniejsza monografia ukazuje kryzys bydgoski w szerokim kontekście historycznym - jego genezę, przebieg, a także dalekosiężne reperkusje, zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak i społecznej. Uzupełnieniem monografii jest wybór źródeł, stanowiący tom drugi publikacji.

Książka „Kryzys Bydgoski 1981. Przyczyny, przebieg, konsekwencje. Tom 1. Monografia” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 0 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Kryzys Bydgoski 1981. Przyczyny, przebieg, konsekwencje. Tom 1. Monografia"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Polskie Radio i Telewizja w stanie - okładka książki
Polskie Radio i Telewizja w stanie wojennym Sebastian Ligarski, Grzegorz Majchrzak (red.)