moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Księga aresztowanych, internowanych i deportowanych z Górnego Śląska do ZSRR w 1945 roku. Tom 1-3. KOMPLET

Autor książki:

Dariusz Węgrzyn

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 3204 s.
EAN: 9788382291421
ISBN: 978-83-8229-142-1
Data: 2021-11-18
119.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Publikacja zawiera 46 200 biogramów mieszkańców Górnego Śląska internowanych, aresztowanych i deportowanych do pracy przymusowej w ZSRR w 1945 roku. Każdy z nich został opracowany na podstawie dokumentów proweniencji polskiej, niemieckiej, rosyjskiej, oraz relacji świadków.

Książka "Księga aresztowanych, internowanych i deportowanych z Górnego Śląska do ZSRR w 1945 roku. Tom 1-3. KOMPLET" - Dariusz Węgrzyn - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 3204 stron i została wydana w 2021 r. Cena 119.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Ocena: 5 (z 1 ocen)
kolorkolorkolorkolorkolor

Opinie/recenzje:

Autor: Kamil Kartasiński ; Ocena: 5 pkt.; Data: 2022-01-15
„Żywa pamięć o deportacjach do ZSRR znalazła swój wymiar w kulturze pamięci mieszkańców Górnego Śląska. Co roku w ostatnią niedzielę stycznia w województwie śląskim i opolskim obchodzony jest „Dzień pamięci Tragedii Górnośląskiej”. Składane są kwiaty pod tablicami i innymi upamiętnieniami wydarzeń z 1945 r. (np. w Gliwicach, Bytomiu, Mikołowie, Łaziskach Górnych, Łambinowicach itp.)” (T.1, s.11)
✅ Na niniejszą publikację czekałem z niecierpliwością, ponieważ osobiście dla mnie temat aresztowanych, internowanych oraz deportowanych mieszkańców Górnego Śląska do ZSRS w 1945 r, ma szczególnie znaczenie. Mój pierwszy artykuł naukowy, który ukazał się w 2014 r. dotyczył losów trójki Górnoślązaków, którzy zostali wywiezieni do sowieckiej Rosji w lutym 1945 r. Swoje ówczesne badania oparłem na wspomnieniach ich rodzin oraz znajomych, którzy podzieli się ze mną ciekawymi historiami oraz pamiątkami.
✅ Publikacja dr Dariusza Węgrzyna to dzieło, które powstawało dekadę. Autor publikacji, historyk katowickiego oddziału IPN, zadał sobie trud przedstawienia imiennej listy osób, które po wkroczeniu wojsk Armii Czerwonej na tereny Górnego Śląska, dotknęła fala represji i prześladowań ze strony Sowietów. Tysiące osób, niezbędnych do pracy na śląskiej ziemi, zostało brutalnie wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Ich deportacyjna epopeja, w zależności od wielu czynników mogła trwać kilka tygodni, miesięcy a nawet lat. Ci którzy mieli to szczęście, aby wrócić do rodzinnych domów, nie mogli przez dziesięciolecia podzielić się swoimi tragicznymi doświadczeniami. Dopiero przemiany polityczne dokonane po 1989 r., odkryły ogromną społeczną potrzebę upamiętnienia tych osób, oraz dowiedzenia się czegokolwiek o losach swoich najbliższych wśród rodzin deportowanych.
✅ Każdy z opracowanych przez autora biogramów został opracowany przez niego według określonego schematu: nazwisko i imię; imię ojca; data i miejsce urodzenia; miejsce zamieszkania w momencie zatrzymania przez NKWD lub „Smiersz”; zawód i miejsce pracy; określenie statusu zatrzymanego (internowany lub aresztowany); informacja o deportacji do ZSRS lub osadzeniu w obozie demontażowym na Górnym Śląsku; lokalizacja łagru do którego trafił deportowany; ewentualnie czas i miejsce zgonu; personalia świadków zgonów, numer mogiły i kwartał cmentarza, na którym został pochowany; data powrotu do kraju oraz fakt występowania przed sądami w roli świadka w procesach o uznanie za zmarłego. Każdy z biogramów został zakończony adnotacją na temat źródeł wykorzystanych przy jego tworzeniu. Przytoczmy jeden z przykładów, dotyczący Pawła Wilczka (1905-1987), którego losy przedstawiłem w moim artykule z 2014 r.
skomentuj opinię/recenzję [+]