moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Leszek Nowak. Polska droga od socjalizmu. Pisma polityczne 1980-1989

Autor książki:

Krzysztof Brzechczyn

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2011
Oprawa: twarda
Ilość stron: 763 s.
Wymiar: 170x247 mm
EAN: 9788393218882
ISBN: 978-83-932188-8-2
Data: 2013-11-14
30.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Znajomość pism politycznych Leszka Nowaka (1943-2009) - jednego z najwybitniejszych filozofów polskich drugiej połowy XX wieku, aktywnie zaangażowanego w ruch Solidarności - może być podstawą poznania jednego z oryginalnych, lecz dzisiaj zapomnianych wątków solidarnościowej myśli społecznej oraz stanowić cenne źródło teoretycznej inspiracji w opisie fenomenu Solidarności i całej polskiej dekady lat 80.

Służy temu prezentowany wybór pism politycznych. Eseje zgromadzone w części „Mity socjalizmu” objaśniają naturę i dynamikę realnego socjalizmu. Teksty umieszczone w części „Mity solidarności” analizują ruch Solidarności, zaś w części „Mity społeczeństwa podziemnego” - strategię oporu społecznego i politykę obozu władzy. W części „Mity liberalizmu” umieszczone zostały eseje i wywiady zawierające krytyczną analizę filozofii politycznej liberalizmu i interpretację dokonującej się w Polsce transformacji ustrojowej.

***

Publicystyka polityczna Leszka Nowaka jest głęboko zanurzona w jego oryginalnych koncepcjach filozoficznych. Jest poważną próbą zrozumienia tego wszystkiego, co wówczas działo się na scenie społecznej i politycznej. Jest też próbą zastosowania oryginalnych narzędzi do zrozumienia osobliwości dokonujących się wówczas przekształceń. Nie jest to „płaska” (aktualna jedynie tu i teraz) publicystyka. Są to teksty, które także dziś zaskakują świeżością i wzywają czytelnika, by - jeśli się nie zgadza z Autorem - odrzucił gotowe recepty i sam próbował zmierzyć się z problemem.

Z Posłowia Rektora UAM prof. dr. hab. Bronisława Marciniaka

Książka "Leszek Nowak. Polska droga od socjalizmu. Pisma polityczne 1980-1989" - Krzysztof Brzechczyn (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 763 stron i została wydana w 2011 r. Cena 30.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]