moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
książka:

Lista ofiar. Grudzień 1970 r. w Szczecinie

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2009
Oprawa: twarda
Ilość stron: 139 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788361336525
ISBN: 978-83-6133-652-5
Data: 2010-02-04
Cena wydawcy: 18.00 złpozycja niedostępna

Lista ofiar. Grudzień 1970 r. w Szczecinie - Aleksander Strokowski - opis książki:

Historia, która wydarzyła się w Szczecinie w grudniu 1970 i styczniu 1971 r., miała kluczowe znaczenie zarówno w skali regionu, jak i całego kraju. Bunt robotniczy, który wybuchł tu 17 grudnia, został krwawo stłumiony. Władze komunistyczne dla obrony swojej pozycji nie wahały się użyć broni w stosunku do niewinnych, przeważnie młodych ludzi, domagających się tak naprawdę tylko jednego – godnego życia.
Zabici i ranni na szczecińskich ulicach nie ponieśli ofiary za darmo. Można powiedzieć, że stali się symbolem, dzięki któremu narodziło się społeczeństwo Szczecina. Jak to trafnie ujął Eryk Krasucki: "Szczecin zyskał szczecinian”. To przecież od tego momentu mieszkańcy stolicy Pomorza Zachodniego, którzy trafili tu w wyniku powojennej zawieruchy z różnych stron Polski, zaczęli o sobie mówić, że są ze Szczecina, że są szczecinianami.

Świadomość poniesionych ofiar spowodowała również, że protestujący pracownicy szczecińskich zakładów potrafili się dobrze zorganizować i ponownie zastrajkować w styczniu 1971 r. Przeprowadzili to w perfekcyjny sposób. Potrafili nawet na pewien czas przejąć kontrolę nad miastem i umiejętnie nim zarządzać. To właśnie oni, po raz pierwszy w historii, zmusili I sekretarza KC PZPR do przyjazdu i rozmów z protestującymi robotnikami. […] W świadomości szczecinian określenie "ofiary Grudnia” jest głęboko zakorzenione. Używa się go często w prywatnych rozmowach, ale i w publicznych debatach […] Dlatego szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej zdecydował się na ponowne wydanie publikacji Aleksandra Strokowskiego "Lista ofiar. Grudzień 1970 r. w Szczecinie”. Książkę kierujemy przede wszystkim do szczecińskich nauczycieli i uczniów, wierząc, że dzięki temu ofiary Grudnia `70 pozostaną w pamięci kolejnych pokoleń szczecinian.

(dr Marcin Stefaniak)

Książka „Lista ofiar. Grudzień 1970 r. w Szczecinie” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 139 stron i została wydana w 2009 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Lista ofiar. Grudzień 1970 r. w Szczecinie"
Aleksander Strokowski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Na szlaku niepodległości. Seria: - okładka książki
Na szlaku niepodległości. Seria: Z archiwów bezpieki... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)