moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Książki »
»
Marzec 68 w Łodzi
Książki »
Tytuł książki:

Marzec 68 w Łodzi

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2010
Oprawa: twarda
Ilość stron: 751 s.
Wymiar: 140x210 mm
EAN: 9788393185023
ISBN: 978-83-931850-2-3
Data: 2011-04-18
50.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Adresatami tomu są przede wszystkim zawodowi historycy. Zapewne sięgną jednak do niego także uczestnicy i świadkowie łódzkiego Marca ’68, jak również zainteresowani dziejami ojczystymi przedstawiciele różnych generacji Polaków.
Ci ostatni podczas lektury zebranych w nim dokumentów powinni stale pamiętać, że ukazują one ówczesne realia z perspektywy "właścicieli Polski Ludowej”: partyjnych aparatczyków i funkcjonariuszy "bezpieki”.
Wbrew obiegowym opiniom nie byli oni wcale depozytariuszami "obiektywnej prawdy” o całokształcie życia społecznego pomiędzy Odrą a Bugiem. Wiedzieli – siłą rzeczy – wiele, lecz nader często ideologiczna katarakta nie pozwalała im dostrzec zjawisk oczywistych dla uczestników studenckiej rewolty.
Wierność zasadom etycznym, cechująca wewnętrznie wolnych ludzi nauki nie przystawała do ich wizji świata zbudowanej podczas szkoleń prowadzonych w ramach Wieczorowego Uniwersytetu Marksistowsko-Leninowskiego czy też w resortowych szkołach oficerskich w Szczytnie lub Legionowie.
Znakomicie natomiast pasowały do niej teorie o "żydowskim spisku”, "knowaniach odwetowców, syjonistów i rewizjonistów” oraz "imperialistycznym zagrożeniu” inspirujące wszczynanie rasistowskich badań genealogicznych, poszukiwania nie tyle ideowych, co personalnych związków pomiędzy przedstawicielami środowisk akademickich w Łodzi i Warszawie. Możliwy do zrekonstruowania w oparciu o zebrane w tomie archiwalia obraz łódzkiego Marca ’68 będzie w decydującej mierze projekcją wrażeń i wyobrażeń funkcjonariuszy PZPR i SB.
Zawarty w odezwach, listach protestacyjnych, wierszach i oświadczeniach głos ich ofiar lub oponentów zapewne nie zdoła go zrównoważyć.

Książka "Marzec 68 w Łodzi" - A. Czyżewski, M. Zapolska-Downar, P. Spodenkiewicz, M. Przybysz, G. Nawrot (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 751 stron i została wydana w 2010 r. Cena 50.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
A kto chce być wolny. Seria: Z - okładka książki

A kto chce być wolny. Seria: Z archiwów bezpieki...

Jarosław Szarek, Filip Musiał (red.)
Produkty podobne:
Marzec 1968 w dokumentach MSW. - okładka książki

Marzec 1968 w dokumentach MSW. Tom 2. Kronika...

Franciszek Dąbrowski, Piotr Gontarczyk, Paweł Tomasik
Marzec i po marcu. Wpływ kryzysu - okładka książki

Marzec i po marcu. Wpływ kryzysu Marca 68 na środowiska...

Przemysław Benken, Tadeusz P. Rutkowski (red.)