moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Książki »
»
Międzyzakładowy Robotniczy Komitet Solidarności. Relacje i dokumenty
Książki »
Książki »
Tytuł książki:

Międzyzakładowy Robotniczy Komitet Solidarności. Relacje i dokumenty

Autor książki:

Tadeusz Ruzikowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 675 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788376298870
ISBN: 978-83-7629-887-0
Data: 2016-01-07
50.00  55.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Badania naukowe nad fenomenem NSZZ „Solidarność” oraz jego roli na drodze do odzyskania przez Polskę wolności wciąż dalekie są od wyczerpania. Jednak z każdym rokiem, także dzięki aktywności IPN, wiedza na ten temat jest większa. W roku obchodów 35 lecia NSZZ „Solidarność” kolejną cząstkę ustaleń wnosi publikacja Tadeusza Ruzikowskiego Międzyzakładowy Robotniczy Komitet Solidarności. Relacje i dokumenty. Międzyzakładowy Robotniczy Komitet Solidarności (MRKS) wokół walki o „Solidarność” skupił na kilka lat grupy działaczy, którzy w różny sposób dawali świadectwo trwania „Solidarności” i o nią walczyli.

W części wprowadzającej czytelnik może zapoznać się z emocjonującymi, a zarazem dramatycznymi losami MRKS, którego uczestnicy cechowali się bezkompromisowością. Spektakularnymi akcjami wytyczali oni granice możliwości podziemnej aktywności związkowej (włącznie z akcją uwolnienia działacza „Solidarności” spod straży milicji). Poprzez relacje podzielone problemowo historię MRKS opowiadają też sami jego uczestnicy. Mówią o szerokiej palecie spraw począwszy od inspiracji do udziału w MRKS, poprzez tajniki solidarnościowej konspiracji czy stosunek do Okrągłego Stołu, aż po ocenę uczestnictwa ex post. Dzięki książce poznajemy też wybrane dokumenty MRKS (publikowane wówczas na ulotkach czy w podziemnej prasie) oraz struktur państwowych podporządkowanych władzom PRL. Przedstawiają one specyficzną aktywność każdej ze stron. Całość dopełnia część ilustracyjna z bogatym zasobem materialnych świadectw aktywności MRKS oraz wydarzeń z tym związanych.

Książka w sposób wszechstronny przybliża jedno z najważniejszych i najbardziej zwalczanych przez władze środowisk warszawskiej „Solidarności” podziemnej.

Książka "Międzyzakładowy Robotniczy Komitet Solidarności. Relacje i dokumenty" - Tadeusz Ruzikowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 675 stron i została wydana w 2015 r. Cena 50.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Tadeusz Ruzikowski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne: