moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Książki »
»
Mity i stereotypy w dziejach Polski i Ukrainy w XIX i XX wieku
Książki »
Książki »
Tytuł książki:

Mity i stereotypy w dziejach Polski i Ukrainy w XIX i XX wieku

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2012
Oprawa: twarda
Ilość stron: 496 s.
Wymiar: 175x245 mm
EAN: 9788376293530
ISBN: 978-83-7629-353-0
Data: 2012-09-11
Cena wydawcy: 110.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
Obserwujemy dziś rehabilitację mitu i stereotypu jako narzędzi pozwalających wyjść poza scjentystyczny ideał historiografii, odsłaniających fundamenty myślenia o przeszłości i jego kulturowe, religijne czy ideologiczne uwikłania.

Tom studiów Mity i stereotypy w dziejach Polski i Ukrainy w XIX i XX w. jest wspólnym dziełem historyków, którzy od lat uczestniczą w naukowym dialogu polsko-ukraińskim. W centrum zainteresowania autorów pozostaje historiografia narodowa jako ukształtowana w XIX stuleciu opowieść o przeszłości rywalizujących ze sobą społeczności.

Pierwsza część - Mit, stereotyp, pamięć we współczesnej humanistyce, ze szczególnym uwzględnieniem historiografii - grupuje teksty o charakterze teoretyczno-metodologicznym.

Część druga - Historiografia. Między mitotwórstwem a mitoburstwem - łączy wypowiedzi odnoszące się do różnych tematów: od historii politycznej, przez historię kultury i życia naukowego, aż po zagadnienia z dziedziny dziejów gospodarczych.

Kolejna część - Polacy i Ukraińcy wobec kultu bohaterów narodowych - odwołuje się do trwale zakorzenionych w narodowych narracjach wizerunków herosów, m.in. do postaci Bohdana Chmielnickiego i Józefa Piłsudskiego. Wreszcie ostatnia, zatytułowana Dziedzictwo Rzeczpospolitej wielu narodów.

Polsko-ukraińskie spory wokół mitu Kozaczyzny, zbiera teksty odnoszące się do wspólnej przeszłości, zarówno tej dokumentującej współpracę obu nacji, jak i tej, której symbolem stały się dramatyczne konflikty z XVII i XVIII w.

Książka "Mity i stereotypy w dziejach Polski i Ukrainy w XIX i XX wieku" - Andrzej Czyżewski, Rafał Stobiecki, Tomasz Toborek, Leonid Zaszkilniak (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 496 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Andrzej Czyżewski, Rafał Stobiecki, Tomasz Toborek, Leonid Zaszkilniak (red.) - autor m.in.: