moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Książki »
»
Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena...
Książki »
Wiecej za mniej
Tytuł książki:

Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951-1952. Tom 1

Autor książki:

Witold Wasilewski, Wacław J. Popowski

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2017
Ilość stron: 680 s.
EAN: 9788380981072
ISBN: 978-83-8098-107-2
Data: 2017-04-12
50.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

„Mord w lesie katyńskim” - pierwszy tom dokumentów i przesłuchań świadków, którzy zeznawali przed specjalną komisją śledczą Kongresu amerykańskiego, która w latach 1951-52 zajmowała się zbrodnią katyńską, liczy ponad 650 stron. Wyborem i opracowaniem redakcyjnym tych dokumentów zajął się dr Witold Wasilewski, pracownik Archiwum IPN, który przypomniał, iż tylko nieliczne polskie instytucje naukowe i biblioteki dysponują materiałami z prac tej komisji. Jedynie krótkie fragmenty z obszernej dokumentacji, jaką pozostawiła (przeszło dwa tysiące stron) - w tym kilkadziesiąt stron raportu końcowego - były również tłumaczone na polski. Dzięki IPN niemal całość dokumentów zostanie opublikowana w trzech książkach.

- Zmowa milczenia trwała przez dziesiątki lat. Dopiero w 1951 r., gdy narastał konflikt w Korei, rozpoczynało się apogeum Zimnej Wojny, Amerykanie zdecydowali się na powołanie komisji. Od tamtego momentu świat wiedział, ale milczał. To ważny element, gdy mówimy o zbrodni katyńskiej - cały świat od początku znał prawdę, ale milczał. To stawia pytanie o kwestię moralności w polityce - stwierdził Jarosław Szarek.

Amerykanie przesłuchali przed komisją, która kierował Ray Madden wielu ważnych polityków i pracowników wywiadu, a także m.in. ekspertów, którzy brali udział w pracach ekshumacyjnych w Katyniu, gdy Niemcy w 1943 roku odkryli ciała tysięcy Polaków. Wśród osób zeznających przed komisją byli premier Stanisław Mikołajczyk, Józef Czapski, który zajmował się poszukiwaniem „zaginionych” polskich oficerów, czy Tadeusz Romer, były polski ambasador w ZSRS.

Amerykańscy śledczy nie mieli wątpliwości, że to Związek Sowiecki odpowiada za zagładę Polaków. Na nic zdały się protesty przedstawicieli ZSRS, którzy w czasie tych prac zaatakowali kongresmenów za „odgrzewanie hitlerowskiej prowokacji w tzw. sprawie Katynia”.

- Przed Komisją Maddena używano nawet terminu „katynizm” na określenie szczególnie okrutnych zbrodni wojennych. Wnioski amerykańskiej komisji także były jednoznaczne: odpowiedzialnych za zbrodnię katyńską trzeba postawić przed międzynarodowym sądem - mówił dr Witold Wasilewski.

Przypomnijmy, iż wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni. W tym samym czasie, kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb Związku Sowieckiego, przeprowadzonej również przez władze w Moskwie.

Kolejne dwa tomy, zawierające zapis przesłuchań przed komisją oraz kolejne dokumenty, mają się ukazać w 2018 i 2019 roku.

Książka "Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951-1952. Tom 1" - Witold Wasilewski, Wacław J. Popowski (red.) - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 680 stron i została wydana w 2017 r. Cena 50.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Witold Wasilewski, Wacław J. Popowski (red.) - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania - okładka książki

Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską...

Witold Wasilewski, Wacław J. Popowski (red.)
Twórca Niepodległej. Józef Piłsudski - okładka książki

Twórca Niepodległej. Józef Piłsudski 1867-1935

Marek Gałęzowski, Jerzy Kirszak
Produkty podobne:
Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania - okładka książki

Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską...

Witold Wasilewski, Wacław J. Popowski (red.)