moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Książki »
»
Morski kurier Giedroycia
Książki »
Tytuł książki:

Morski kurier Giedroycia

Autor książki:

Józef Pawłowicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 565 s.
Wymiar: 170x245 mm
EAN: 9788361336631
ISBN: 978-83-61336-63-1
Data: 2016-09-30
45.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Kiedy w 1963 r. 21-letni marynarz Józef Gawłowicz przekraczał próg Ogniska Polskiego w Londynie, gdzie kupił powieść Doktor Żywago Borysa Pasternaka, nie spodziewał się, jak wielką i niebezpieczną przygodę właśnie rozpoczął. Znaleziony w książce kartonik z informacją o wychodzącym w Paryżu miesięczniku „Kultura", którego egzemplarz okazowy redakcja wysyłała na życzenie, na zawsze odmienił jego życie. W czasach, kiedy samodzielne myślenie oraz literatura piękna stanowiły zagrożenie dla władzy PRL, Gawłowicz podjął się bardzo trudnego zadania - przemytu zakazanych publikacji do kraju. Było to swoiste wypowiedzenie wojny władzom PRL i Służbie Bezpieczeństwa, uważającym Instytut Literacki w Paryżu, którego książki kapitan Gawłowicz przemycał, za wyjątkowo niebezpieczny ośrodek emigracji. Wojny, za którą, w razie wpadki, przyszłoby mu zapłacić wysoką cenę, nawet kilku lat więzienia.

Książka zawiera opis 26 lat kontrabandy wolnego słowa na statkach m.in. Polskich Linii Oceanicznych. Przywożone przez Gawłowicza publikacje, np. „Kultura", były rozchwytywane i dopiero po latach wielu szczecińskich opozycjonistów dowiedziało się, komu zawdzięczali dostęp do zakazanej lektury. W narrację Autora została wpleciona jego wieloletnia korespondencja z Jerzym Giedroyciem, a całość ilustrują zdjęcia, co dodatkowo podnosi wartość publikacji.

Książka "Morski kurier Giedroycia" - Józef Pawłowicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 565 stron i została wydana w 2016 r. Cena 45.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Od niepodległości do niepodległości. - okładka książki
Od niepodległości do niepodległości. Historia... Adam Dziurok, Marek Gałęzowski, Łukasz Kamiński, Filip Musiał
Trzy pamiętniki. Żelazny Edmund. - okładka książki
Trzy pamiętniki. Żelazny Edmund. Edward Taraszkiewicz.... Andrzej T. Filipek, Bożena Janocińska (red.)
Opozycja i opór społeczny w Polsce - okładka książki
Opozycja i opór społeczny w Polsce po 1956 roku.... Tomasz Kozłowski, Jan Olaszek (red.)
Produkty podobne: