moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
książka:

Nie mogłem inaczej żyć... Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci

Dane szczegółowe:
Wydawca: Societas Vistulana
Rok wyd.: 2008
Oprawa: twarda
Ilość stron: 94 s.
Wymiar: 215 x 260 mm
EAN: 9788361033141
ISBN: 978-83-61033-14-1
Data: 2007-06-04
Cena wydawcy: 55.00 złpozycja niedostępna

Nie mogłem inaczej żyć... Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci - Elżbieta Jakimek-Zapart - opis książki:

Album poświęcony jest ppłk. Łukaszowi Cieplińskiemu (1913-1951), bohaterowi Polskiego Państwa Podziemnego (1939-1945) i Drugiej Konspiracji (1945-1947), inspektorowi Inspektoratu Rzeszów AK, organizatorowi struktur "NIE” i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj w Obwodzie Kraków, a w końcu prezesowi Obszaru Południowego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość” i Prezesowi IV Zarządu Wi N.
W części wstępnej omówiono sylwetkę Cieplińskiego, jego drogę zawodowego żołnierza, działalność konspiracyjną oraz aresztowanie i śmierć. Częścią zasadniczą publikacji są zachowane grypsy pisane przez Łukasza Cieplińskiego w celi śmierci więzienia mokotowskiego (w okresie 1950-1951), które do rąk adresatów – głównie żony i 3-letniego syna - trafiły po 1956 r. (przez 6 lat kacetu pieczołowicie przechowywane przez kolegę z konspiracji). Prawie wszystkie pisane były na cieniutkich bibułkach papierosowych (jeden tylko na pudełku od zapałek). Ich ocalenie samo w sobie jest okolicznością niezwykłą, którą przesłania jedynie sama treść listów. W celi śmierci, by nie dostrzegła tego agentura więzienna, spod ręki świadomego końca swego życia mężczyzny płyną ku najbliższym słowa gorącego umiłowania, przejmującej tęsknoty, niepokoju o ich los, ale i otuchy – wiary w słuszność działań, którym poświęciło się życie i nadziei na podjęcie tych ideałów przez syna. Grypsy te stanowią testament ideowy ppłk. Cieplińskiego.
W publikacji zamieszczono 38 zachowanych grypsów – zdjęcie oryginału wraz z przepisaną treścią listu oraz wiele interesujących fotografii związanych z Cieplińskim i Wi N-em.

Książka „Nie mogłem inaczej żyć... Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci” - oprawa twarda - Wydawnictwo Societas Vistulana.

Książka posiada 94 stron i została wydana w 2008 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Ocena: 5 (z 1 ocen)
kolorkolorkolorkolorkolor
Elżbieta Jakimek-Zapart - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Od niepodległości do niepodległości. - okładka książki
Od niepodległości do niepodległości. Historia... Adam Dziurok, Marek Gałęzowski, Łukasz Kamiński, Filip Musiał
Zaplute karły reakcji. Polskie - okładka książki
Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe... Agnieszka Jaczyńska, Magdalena Śladecka, Rafał Wnuk, Sławomir Poleszak (red.)
Wincenty Witos 1874-1945 - okładka książki
Wincenty Witos 1874-1945 Tomasz Bereza, Marcin Bukała, Michał Kalisz (red.)
Operacja: zniszczyć Kościół. Seria: - okładka książki
Operacja: zniszczyć Kościół. Seria: Z archiwów... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)