moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Niezależni kombatanci w PRL

Autor książki:

Marek Jedynak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Teodor Gąsiorowski
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 565 s.
Wymiar: 160x240 mm
EAN: 9788360991183
ISBN: 978-83-60991-18-3
Data: 2014-06-18
42.90  50.00  7.1 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

PUBLIKACJA WYRÓŻNIONA W KONKURSIE KSIĄŻKA HISTORYCZNA ROKU 2014 ! Monografia autorstwa dr. Marka Jedynaka to pierwsze w historiografii polskiej opracowanie naukowe, które traktuje o weteranach II wojny światowej z ich perspektywy. Analizuje dzieje najstarszego i przez szereg lat jedynego zorganizowanego, autonomicznego i niezależnego od ZBo Wi D środowiska kombatanckiego w Polsce Ludowej.

Dla urzeczywistnienia celów postawionych przez najwyższe władze polityczno-wojskowe II Rzeczypospolitej Polskiej, grupa ta sformowała się spośród żołnierzy dwóch jednostek bojowych Armii Krajowej: Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury" pod dowództwem cichociemnego por./płk. Jana Piwnika „Ponurego" (1943 r.) oraz I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK pod dowództwem cichociemnego por./mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta" (1944 r.). W sposób zorganizowany, lecz nieformalny, kombatanci działali w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, nieprzerwanie od 1957 do 1989 r. Zadaniem, które postawili przed sobą, było upamiętnienie czynu zbrojnego Armii Krajowej w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej. Wokół tej myśli przez ponad trzydzieści lat skupiało się życie setek byłych partyzantów.

Poza udokumentowaniem dziejów najstarszego w Polsce kręgu weteranów AK, autor próbuje odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Jaki wpływ na Środowisko „Ponury"-„Nurt" miała polityka historyczna, funkcjonująca w PRL Co powodowało, że grupa byłych żołnierzy zintegrowała się, objęła wspólny cel i przez kilkadziesiąt lat, w zwartym kolektywie, go realizowała Jakie znaczenie miały miejsca, w których gromadzili się i działali weterani Co ich różniło od innych grup kombatanckich Wreszcie, czy obrany kierunek - z perspektywy lat był właściwy i jakie przyniósł efekty Czy Środowisko „Ponury"-„Nurt" zrealizowało zadania powierzone żołnierzom rozwiązywanej Armii Krajowej w 1945 r. przez Komendanta Głównego i Radę Jedności Narodowej Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w prezentowanej książce Niezależni kombatanci w PRL.

Książka "Niezależni kombatanci w PRL" - Marek Jedynak - oprawa miękka - Wydawnictwo Teodor Gąsiorowski. Książka posiada 565 stron i została wydana w 2014 r. Cena 42.90 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Ocena: 2 (z 1 ocen)
kolorkolorszaraszaraszara