moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Nocna rewolta. Antysowieckie zamieszki w Szczecinie 10 grudnia 1956...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Nocna rewolta. Antysowieckie zamieszki w Szczecinie 10 grudnia 1956 r

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2009
Oprawa: twarda
Ilość stron: 88 s.
Wymiar: 172x175 mm
EAN: 9788361336723
ISBN: 978-83-6133-672-3
Data: 2010-02-04
15.00  25.00  10 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Nocna rewolta. Antysowieckie zamieszki w Szczecinie 10 grudnia 1956 r - Paweł Skubisz - opis książki:

Publikacja przybliża mniej znane grudniowe wydarzenie sprzed lat – zamieszki, które zakończyły się m.in. atakiem na Konsulat Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Książka zawiera także liczne, dotąd niepublikowane, zdjęcia dokumentujące sowiecki konsulat oraz siedziby milicji obywatelskiej po wydarzeniach nocnej rewolty.
"Analiza przebiegu wypadków z 10 grudnia 1956 r. nie pozwala przyjąć sformułowanej przez ówczesne władze komunistyczne tezy o chuligańskim (czyli kryminalnym) charakterze rewolty szczecińskiej. Z pewnością część ludzi biorących w niej udział stanowiły osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, ale – jak słusznie zauważył jeden ze świadków – nikt nie rozbijał ani nie plądrował sklepów. […] cała energia młodych uczestników szczecińskiego grudniowego buntu skierowała się przeciwko Związkowi Sowieckiemu oraz funkcjonariuszom MO, UB i żołnierzom KBW, których społeczeństwo postrzegało jako strażników komunizmu w Polsce. Gniew i nienawiść znalazły ujście w rozbiciu budynku konsulatu oraz w walkach ulicznych i w najściu na I i II Komisariat MO, Centralne Więzienie czy Prokuraturę Wojewódzką w Szczecinie.
Trudno określić, jakie reperkusje w stosunkach polsko-sowieckich przyniosły wydarzenia szczecińskie. Co prawda władze miejskie Szczecina wystosowały oficjalne przeprosiny przekazane na ręce tutejszego konsula ZSRS, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych w podobny sposób próbowało ułagodzić sytuację w ambasadzie ZSRS w Warszawie, ale dokumenty milczą na temat stanowiska Związku Sowieckiego w tej sprawie. Ponad dwa lata później, w lipcu 1959 r., do Szczecina przybył sam I sekretarz KC KPZR i premier ZSRS, Nikita Chruszczow. Historycy upatrują w tym wydarzeniu potwierdzenia przez stronę sowiecką przynależności Szczecina i całego Pomorza Zachodniego do Polski. Ale czy ta wizyta w kontekście niedawnych zamieszek antysowieckich nie wydaje się intrygująca? W końcu Chruszczow przyjechał do miasta, którego mieszkańcy tak zdecydowane wyrazili swój sprzeciw wobec polityki Związku Sowieckiego i jego nowego przywódcy. Co zatem myślał, przyjmując honorowe obywatelstwo Szczecina czy stojąc na Jasnych Błoniach i patrząc na budynek byłego konsulatu, w którym szczecinianie podeptali portrety z jego podobizną? Tego zapewne nigdy się nie dowiemy. Ale jednego można być pewnym, że Szczecin i jego mieszkańcy zajęli w grudniu 1956 r. stanowczą postawę sprzeciwu wobec ZSRS oraz reżimu komunistycznego w Polsce. Udział w walkach ulicznych stanowił dla nich cenną lekcję, której nie zapomnieli w trakcie kolejnej konfrontacji z władzą komunistyczną w grudniu 1970 r.”

Książka „Nocna rewolta. Antysowieckie zamieszki w Szczecinie 10 grudnia 1956 r” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 88 stron i została wydana w 2009 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Nocna rewolta. Antysowieckie zamieszki w Szczecinie 10 grudnia 1956..."
Paweł Skubisz - autor m.in.:
Piony śledcze aparatu bezpieczeństwa - okładka książki
Piony śledcze aparatu bezpieczeństwa publicznego... Magdalena Dźwigał, Paweł Skubisz;
Jak Polacy przeżywali wojny światowe? - okładka książki
Jak Polacy przeżywali wojny światowe? Tomasz Schramm, Paweł Skubisz (red.);
Studia nad wywiadem i kontrwywiadem - okładka książki
Studia nad wywiadem i kontrwywiadem Polski w XX... Wojciech Skóra, Paweł Skubisz (red.);
Studia nad wywiadem i kontrwywiadem - okładka książki
Studia nad wywiadem i kontrwywiadem Polski w XX... Wojciech Skóra, Paweł Skubisz (red.);
Politycznie obcy! Żołnierze Wojska - okładka książki
Politycznie obcy! Żołnierze Wojska Polskiego w... Bogusław Polak, Paweł Skubisz (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Przeciw czerwonej dyktaturze. Seria: - okładka książki
Przeciw czerwonej dyktaturze. Seria: Z archiwów... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)
Zaczęło się w Polsce 1939-1989 - okładka książki
Zaczęło się w Polsce 1939-1989 Agnieszka Niegowska (red.)
Produkty podobne: