moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
książka:

Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana (+ CD)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2010
Oprawa: twarda
Ilość stron: 224 s.
Wymiar: 235x295 mm
EAN: 9788376291680
ISBN: 978-83-7629-168-0
Data: 2010-09-14
pozycja niedostępna

Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana (+ CD) - Jacek Z. Sawicki, Tomasz Stempowski - opis książki:

Książka jest pierwszą tak obszerną i wszechstronną prezentacją dorobku Juliena Bryana. Jej głównym tematem jest oblężenie Warszawy przez wojska niemieckie w 1939 r., a szczególnie losy cywilnych mieszkańców stolicy Polski, widziane okiem amerykańskiego fotografa. Oprócz szerokiego wyboru zdjęć, w tomie znalazły się nietłumaczone wcześniej na język polski reportaże Bryana: "Oblężenie" z 1939 r. i "Warszawa - ponowne odwiedziny" z 1959 r., oraz relacje Polaków, którzy mu pomagali: zapis radiowego przemówienia kpt. dypl. Władysława Polesińskiego "Na zgliszczach Pragi" i wspomnienie Stefana B. T. Radlińskiego "Z Julienem Bryanem we wrześniowej Warszawie". "Wprowadzenie" Jacka Zygmunta Sawickiego i tekst Tomasza Stempowskiego są współczesną próbą umieszczenia dorobku amerykańskiego fotografa w szerszym kontekście historycznym.
Na płycie DVD zamieszczono film "Oblężenie" z 1940 r., udostępniony przez Filmotekę Narodową, oraz zapis wystąpienia Juliena Bryana w Polskim Radio z 16 IX 1939 r.
Zebranie w ramach jednej publikacji tak różnorodnych materiałów ma na celu przekazanie możliwie wielu kontekstów. Daje też unikalną okazję, by przyjrzeć się wzajemnym relacjom tekstu i obrazu w dokumentowaniu historii. Jak już w 1940 r. we wstępie do albumu "Siege" napisał Maurice Hindus, fotografie Juliena Bryana nie tylko należy oglądać i podziwiać, ale nieustannie studiować. W piękny i wzruszajacy sposób odtwarzają one niezwykle ważny rozdział historii i dramat naszych czasów.

Książka „Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana (+ CD)” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 224 stron i została wydana w 2010 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana (+ CD)"
Jacek Z. Sawicki, Tomasz Stempowski (red.) - autor m.in.:
Zbiór fotografii Głównej Komisji - okładka książki
Zbiór fotografii Głównej Komisji Badania Zbrodni... Tomasz Stempowski, Konrad W. Ślusarski;