moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Oblicza komunistycznego zniewolenia. Między nauką a literaturą
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Oblicza komunistycznego zniewolenia. Między nauką a literaturą

autor:

Krzysztof Brzechczyn

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej o/Poznań
Rok wyd.: 2009
Oprawa: twarda
Ilość stron: 220 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788392513995
ISBN: 978-83-9251-399-5
Data: 2009-12-08
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Oblicza komunistycznego zniewolenia. Między nauką a literaturą - Krzysztof Brzechczyn - opis książki:

Totalitaryzm w wydaniu narodowosocjalistycznym doczekał się bardzo wielu kompleksowych i kompetentnych opracowań, podejmujących niemal wszystkie możliwe do wyobrażenia wątki i aspekty tego zagadnienia. Podobne opracowanie totalitaryzmu w wydaniu komunistycznym było i jak dotąd jest dezyderatem. Istotny wkład do wypełnienia tej luki wnosi praca zbiorowa "Oblicza komunistycznego zniewolenia”, składająca się z dwóch części: "Oblicza komunistycznego zniewolenia w dyskursie naukowym” i "Oblicza komunistycznego zniewolenia w dyskursie literackim”. Zamysł tej książki polega na zetknięciu ze sobą dwóch ujęć komunistycznego totalitaryzmu: tego, z którym mamy do czynienia w literaturze pięknej, oraz tego, który obecny jest w naukach społecznych i humanistycznych. Rezultatem takiego zderzenia jest interesujący zbiór tekstów o różnorodnym i urozmaiconym charakterze zasługujący na zaprezentowania go szerszemu gronu czytelników.

Prof. Andrzej Przyłębski (Instytut Filozofii UAM)
Praca zbiorowa "Oblicza komunistycznego zniewolenia” podnosi problem obecny w literaturze i nauce przynajmniej od połowy XX wieku, a dotyczący atrakcyjności systemu komunistycznego i mechanizmów "zniewalania”. Bogactwo poruszanych wątków i materiałów wykorzystanych w publikacji stanowi o wartości całej książki. Drugi ważny temat to relacje pomiędzy historią a literaturą – doświadczanie historii, opis tego doświadczenia, wykorzystywanie takiego opisu jako źródła, inspiracje literackie w pracy historyków, a z drugiej strony – inspiracje historyczne w twórczości literackiej. Przenikanie się przestrzeni kultury i nauki, pogranicza historii, literatury i towarzyszącej im metarefleksji, w odwołaniu czy to do refleksji filozoficznej, czy socjologicznej, to leitmotiv spajający w całość wszystkie teksty w tomie.

Dr Sławomir Łukasiewicz (IPN, Oddział Lublin)

Książka „Oblicza komunistycznego zniewolenia. Między nauką a literaturą” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej o/Poznań.

Książka posiada 220 stron i została wydana w 2009 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Oblicza komunistycznego zniewolenia. Między nauką a literaturą"
Krzysztof Brzechczyn (red.) - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Na szlaku niepodległości. Seria: - okładka książki
Na szlaku niepodległości. Seria: Z archiwów bezpieki... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)