moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Od Vixdum Poloniae unitas do Totus tuus Polaniae populus. Wileńska...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Od Vixdum Poloniae unitas do Totus tuus Polaniae populus. Wileńska prowincja kościelna w latach 1925–1992

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2018
Ilość stron: 344 s.
EAN: 9788380983939
ISBN: 978-83-8098-393-9
Data: 2019-01-14
35.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Od Vixdum Poloniae unitas do Totus tuus Polaniae populus. Wileńska prowincja kościelna w latach 1925–1992 - Jarosław Wasilewski, Waldemar F. Wilczewski - opis książki:

W zamyśle organizatorów konferencja miała być okazją do spotkania, prezentacji badań, dyskusji i wymiany doświadczeń dla badaczy zainteresowanych naukowym rozpoznaniem dziejów Kościoła na wschodnich obszarach Rzeczypospolitej. W tekście otwierającym publikację metropolita białostocki abp Edward Ozorowski zwrócił uwagę na różnicę w postrzeganiu Kościoła przez zajmujących się jego dziejami historyków i teologów. Inni autorzy skupili się na kwestiach administracyjnych lokalnych Kościołów: opisali część archidiecezji wileńskiej, która przez blisko pół wieku pozostawała w granicach Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej, scharakteryzowali również historyczne zmiany granic biskupstw na obszarze obecnej diecezji łomżyńskiej. Kolejne artykuły poświęcono skomplikowanym stosunkom narodowościowym panującym w archidiecezji wileńskiej, w diecezji pińskiej oraz w samym Wilnie. Omówiono formy i metody katechizacji na Wileńszczyźnie w drugiej połowie XX w., przybliżono historię Kościoła na Głębocczyźnie w aspekcie zaangażowania wiernych. Nakreślono losy Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej na Wileńszczyźnie oraz księży pracujących w parafii Wiżajny w diecezji łomżyńskiej. W pewnym związku z sytuacją narodowościową pozostaje referat poświęcony rosyjskojęzycznym czasopismom neounickim „Christijanin” i „K’Sojedinieniju” wydawanym w przedwojennym Wilnie. Książka zawiera też część biograficzną. Uczestnicy konferencji, zachęceni do prezentacji postaw osób zaangażowanych w życie Kościoła, przygotowali referaty dotyczące wybranych zagadnień z działalności bp. Jerzego Matulewicza, bp. Mikołaja Sasinowskiego, ks. Karola Lubiańca, ks. Józefa Marsängera, ks. Michała Sopoćki.

Tom uzupełniają artykuły będące plonem wyjazdów studyjnych do miejsc istotnych na kościelnej mapie regionu – Tykocina i Supraśla oraz do starej fary, najstarszego zachowanego kościoła w Białymstoku.

Książka „Od Vixdum Poloniae unitas do Totus tuus Polaniae populus. Wileńska prowincja kościelna w latach 1925–1992” - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 344 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Od Vixdum Poloniae unitas do Totus tuus Polaniae populus. Wileńska..."
Jarosław Wasilewski, Waldemar F. Wilczewski (red.) - autor m.in.:
Wojewodowie białostoccy 1919-1944 - okładka książki
Wojewodowie białostoccy 1919-1944 Krzysztof Sychowicz, Jarosław Wasilewski (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Dzieje Kościoła katolickiego na - okładka książki
Dzieje Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim.... Michał Siedziako, Zbigniew Stanuch, ks. Grzegorz Wejman (red.)
Prymas Wyszyński a Niepodległa. - okładka książki
Prymas Wyszyński a Niepodległa. Patriotyzm-naród-... Ewa K. Czaczkowska, Rafał Łatka (red.)
Produkty podobne: