pokaz koszyk
»
»
»
Okupowana Europa. Podobieństwa i różnice
książka:

Okupowana Europa. Podobieństwa i różnice

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 333 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788376296098
ISBN: 978-83-7629-609-8
Data: 2014-04-09
Cena wydawcy: 33.00 złpozycja niedostępna

Okupowana Europa. Podobieństwa i różnice - Waldemar Grabowski - opis książki:

Książka zawiera rozszerzone i uzupełnione referaty wygłoszone na międzynarodowej konferencji naukowej, zorganizowanej przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w dniach 10-11 maja 2011 r. w Warszawie. Jej celem była próba porównania - na przykładzie Belgii, Francji i Polski - okupacji niemieckiej w zachodniej i środkowo-wschodniej Europie podczas II wojny światowej.

Teksty zostały zgrupowane w czterech blokach tematycznych. W pierwszym ukazano warunki życia codziennego w Belgii, we Francji i w Polsce, system represji i terror okupanta, a także reakcje ludności tych krajów na politykę niemiecką. Poruszono też mało w Polsce zbadany temat przemocy seksualnej oraz różnych form stosunków intymnych między okupantami a miejscową ludnością. W drugiej części skupiono się na problematyce żydowskiej, w trzeciej przedstawiono wybrane aspekty współpracy polsko-belgijskiej i polsko-francuskiej (w tym mniej znane zagadnienia współpracy wywiadowczej) w walce ze wspólnym wrogiem. Wreszcie ostatnia część książki została poświęcona Polskiemu Państwu Podziemnemu - zarówno jego strukturom wojskowym, jak i cywilnym.

Autorami tekstów - obok gości z Belgii (Emmanuel Debruyne, Fabrice Maerten), Francji (Julien Blanc, Cécile Vast), Niemiec (Maren Röger) i USA (Rachel F. Brenner) - są doświadczeni polscy badacze, m.in. Tomasz Szarota, Marek Ney-Krwawicz, Zdzisław J. Kapera czy Waldemar Grabowski, a także historycy młodszego pokolenia.

Książka „Okupowana Europa. Podobieństwa i różnice” - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 333 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Okupowana Europa. Podobieństwa i różnice"
Waldemar Grabowski (red.) - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również: