moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Książki »
»
Opozycja i opór społeczny w Polsce po 1956 roku. Tom 3. Rolnicza Solidarność...
Książki »
Tytuł książki:

Opozycja i opór społeczny w Polsce po 1956 roku. Tom 3. Rolnicza Solidarność w Polsce 1980-1989

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 244 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788380980211
ISBN: 978-83-8098-021-1
Data: 2016-07-14
35.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Niniejszy tom stanowi próbę poszerzenia naszej wiedzy o „Solidarności” rolników. Instytut Pamięci Narodowej jest jednym z ośrodków naukowych szczególnie predysponowanych do badania tej sfery historii ruchu ludowego, zwłaszcza pod kątem jego relacji z władzami PRL. Ze względu na specyfikę badań prowadzonych przez instytut, w części artykułów istotny, choć nie dominujący jest właśnie ten aspekt dziejów rolniczych związków.

Tom składa się z dwu części: ogólnopolskiej i regionalnej. Pierwszą otwiera artykuł Antoniego Kury Skala poparcia społecznego dla rolniczej „Solidarności” w 1981 roku, w którym autor analizuje rozwój tego związku zawodowego na tle zmieniającej się sytuacji politycznej i społecznej oraz próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak popularna była idea NSZZ RI „Solidarność”. Krzysztof Osiński w pracy Strajk rolników
w siedzibie WK ZSL w Bydgoszczy (16 marca - 17 kwietnia 1981 r.) odsłania kulisy protestu, który stał się zarzewiem ogólnokrajowego konfliktu między władzami a „Solidarnością” (tzw. bydgoski marzec), a który autor analizował w szerszym kontekście we współtworzonych przez siebie książkach. Andrzej Kaczorowski w artykule Internowania uczestników ruchu solidarnościowego na wsi zajął się problemem bardzo istotnym w związku z represjami, jakie spotykały działaczy ruchu rolniczego w stanie wojennym, i przedstawił pieczołowicie gromadzone informacje dotyczące tego aspektu walki władz z rolniczą „Solidarnością”.

W części dotyczącej studiów regionalnych znalazły się artykuły mikrohistoryczne. Wojciech Gonera w artykule Niezależny ruch chłopski na Kujawach Zachodnich (1980-1981) analizuje historię lokalnych ogniw związku. Mateusz Szpytma (Zjednoczone Stronnictwo Ludowe w województwie krakowskim wobec rolniczej „Solidarności” 1980-1981) oraz Marcin Zwolski (Służba Bezpieczeństwa wobec rolniczej „Solidarności” w województwie suwalskim w 1981 r.) zajmują się relacjami związku z innymi aktorami sceny politycznej - partyjną konkurencją oraz policją polityczną. O działaniach SB wobec rolniczej „Solidarności” pisze także Karol Seidel w studium przypadku Służba Bezpieczeństwa wobec rolniczej „Solidarności” na terenie województwa leszczyńskiego w latach 1980-1989. Ten wątek jest też dość istotny w artykule Grzegorza Klonowskiego Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” w byłym województwie sieradzkim. Eugeniusz Wilkowski w swoim obszernym studium analizuje historię rolniczej „Solidarności” w przeciągu całej dekady na Lubelszczyźnie i południowym Podlasiu. Wreszcie, last but not least, artykuł Bogusława Wójcika „Całe życie był wolny” - Antoni Bartyński (1933-2012) - sylwetka działacza ludowego z regionu rzeszowskiego to studium biograficzne człowieka, którego życiorys jest odbiciem historii rolniczych związków zawodowych w latach osiemdziesiątych. Bartyński zakładał „Solidarność Wiejską”, brał udział w strajkach rzeszowsko-ustrzyckich, był internowany, wreszcie działał w OKOR.

Fragment Wstępu

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Opozycja w Polsce 1976-1989. Encyklopedia Solidarności”.

Książka "Opozycja i opór społeczny w Polsce po 1956 roku. Tom 3. Rolnicza Solidarność w Polsce 1980-1989" - Andrzej W. Kaczorowski, Tomasz Kozłowski, Jan Olaszek (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 244 stron i została wydana w 2015 r. Cena 35.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Andrzej W. Kaczorowski, Tomasz Kozłowski, Jan Olaszek (red.) - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Opozycja i opór społeczny w Polsce - okładka książki
Opozycja i opór społeczny w Polsce po 1956 roku.... Tomasz Kozłowski, Jan Olaszek (red.)
Opozycja i opór społeczny w Polsce - okładka książki
Opozycja i opór społeczny w Polsce po 1956 roku.... Tomasz Kozłowski, Jan Olaszek (red.)
Drugi obieg wydawniczy w PRL na - okładka książki
Drugi obieg wydawniczy w PRL na tle historii samizdatu... Przemysław Gasztold-Seń, Natalia Jarska, Jan Olaszek (red.)
Produkty podobne:
Od ostatnich Leśnych do Solidarności. - okładka książki
Od ostatnich Leśnych do Solidarności. Z dziejów... Małgorzata Gliwa, Mariusz Krzysztofiński (red.)
Opozycja i opór społeczny w Polsce - okładka książki
Opozycja i opór społeczny w Polsce po 1956 roku.... Tomasz Kozłowski, Jan Olaszek (red.)
Między Warszawą a regionem. Opozycja - okładka książki
Między Warszawą a regionem. Opozycja przedsierpniowa... Krzysztof Kowalczyk, Michał Paziewski, Marcin Stefaniak (red.)