moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Piosenka w służbie propagandy. Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu 1968-1989

Autor książki:

Karolina Bittner

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej o/Poznań
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 282 s.
Wymiar: 170x245 mm
EAN: 9788363275198
ISBN: 978-83-63275-19-8
Data: 2015-12-02
pozycja niedostępna

Opis książki:

UJ systemie realnego socjalizmu rządzący zawsze stawiali przed sobą ambitny cel stworzenia, czy może zbudowania nowego sojalistycznego człowieka. Również w wymiarze polskim przez 45 lat z różnym natężeniem i z różnym skutkiem próbowali to realizować. (...) Dla badaczy ważne jest przy tym nie tylko to, w jakim zakresie udało się to rządzącym zrealizować, ale też jakimi środkami posługiwali.

Na pewno ważną role w tym odgrywały (konsekwentnie ograniczane przez prewencyjną cenzurę!): propaganda, kultura, sztuka, nauka, edukacja społeczna itd. Ponadto takie media, jak telewizja, radio, wielkonakładowa prasa, teatr i kino, oraz różne imprezy masowe. UJ tym zestawie jest też oczywiście miejsce na takie przedsięwzięcia, jak zrodzone w latach sześćdziesiątych festiwale piosenki, w tym Festiwal Piosenki Żołnierskiej.

Z recenzji prof. dr. hab. Jerzego Eislera

Książka jest pionierskim studium przedstawiającym historię Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w okresie PRL. Autorka, opierając się na różnych źródłach, analizuje rolę festiwalu w propagandzie komunistycznej władzy. Z właściwym dla historyka dystansem, ale także z poczuciem humoru, przedstawia absurdalny, purnonsensowy obraz społeczeństwa polskiego doby PRL wyłaniający się w interpretowanych przez nią tekstach piosenki żołnierskiej. Jednocześnie autorka wyławia te utwory i przedsięwzięcia muzyczne, które dzięki wartościom artystycznym przetrwały próbę czasu. Dzięki temu otrzymujemy wnikliwą i bezstronną analizę pewnego fragmentu naszej przeszłości.

Z recenzji prof. UAM dr hab. Izabeli Skórzyńskiej

Książka "Piosenka w służbie propagandy. Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu 1968-1989" - Karolina Bittner - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej o/Poznań. Książka posiada 282 stron i została wydana w 2015 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]