moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Książki »
»
Pod dyktando ideologii. Studia z dziejów architektury i urbanistyki...
Książki »
Tytuł książki:

Pod dyktando ideologii. Studia z dziejów architektury i urbanistyki w Polsce Ludowej

Autor książki:

Paweł Knap

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2013
Oprawa: twarda
Ilość stron: 418 s.
Wymiar: 170x248 mm
EAN: 9788361336020
ISBN: 978-83-61336-02-0
Data: 2014-04-03
Cena wydawcy: 41.00 złpozycja niedostępna

Pod dyktando ideologii. Studia z dziejów architektury i urbanistyki w Polsce Ludowej - opis książki:

Trudno dziś wyobrazić sobie, jak wyglądałyby miasta w Polsce, gdyby - mimo powojennej zmiany granic państwa - ich wizerunku przez dziesięciolecia nie kształtowała ideologia władz komunistycznych. Naukowcy - w tym wypadku specjaliści w dziedzinie historii i architektury - pewniej czują się opisując przeszłość niż snując wizje alternatywnego przebiegu wydarzeń. Wyniki badań - mimo że często mają charakter lokalny bądź regionalny - warto prezentować na arenie ogólnopolskiej, porównywać i o nich dyskutować. Dlatego IPN Oddział w Szczecinie postanowił przygotować konferencję naukową pod hasłem „Ideologia i propaganda wobec architektonicznego wizerunku miast Polski Ludowej”. Obrady przeprowadzono w maju 2010 r. przy wsparciu Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Szczecinie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Ponieważ materiały pokonferencyjne przybrały postać otwartego tomu studiów, do zgłoszenia artykułów zaproszeni zostali nie tylko uczestnicy obrad, lecz wszyscy naukowcy, którzy wyrazili chęć udziału w projekcie. Jego efektem jest kolejna publikacja przygotowana w ramach serii wydawniczej IPN Oddział w Szczecinie.

Z Wprowadzenia

Nie ulega wątpliwości, że recenzowany zbiór studiów jest bardzo interesującą pozycją. Do dyskusji historycznej nad okresem PRL - szczególnie w zakresie kultury materialnej tego okresu, nadal w znacznej części funkcjonującej i zauważalnej - wnosi on szerokie, ogólnopolskie spojrzenie, w poszczególnych studiach bardzo pogłębione. Największym walorem pracy - pomijając dobrą, a czasami wręcz bardzo wysoką jakość poszczególnych artykułów - jest właśnie szeroka perspektywa geograficzna i czasowa, którą w niej uwzględniono.

Z recenzji dr. hab. Mirosława Golona, prof. UMK

Książka "Pod dyktando ideologii. Studia z dziejów architektury i urbanistyki w Polsce Ludowej" - Paweł Knap (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 418 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]