moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Półmrok. Procesy karne w sprawie przestępstw okupacyjnych popełnionych przez chłopów wobec Żydów w województw

Autor książki:

Roman Gieroń

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 376 s.
Wymiar: 165x245 mm
EAN: 9788380989382
ISBN: 978-83-8098-938-2
Data: 2020-08-11
40.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Roman Gieroń, pracownik Oddziału IPN w Krakowie, podjął próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie: na ile zachowane akta postępowań karnych prowadzonych na podstawie tak zwanego dekretu sierpniowego (1944) są źródłem wiarygodnym i wartościowym w badaniach nad relacjami polsko-żydowskimi na wsi małopolskiej podczas okupacji niemieckiej?
Praca, oparta na metodzie analitycznej i syntetycznej, jest w przeważającej części rozprawą źródłową. Wykorzystano w niej przede wszystkim zasoby archiwalne Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Archiwum Narodowego w Krakowie. Książka składa się z czterech rozdziałów: jednego opisującego tło historyczne oraz trzech zasadniczych.

Autor przeanalizował poszczególne czynności procesowe oraz ich okoliczności, a także opisał osoby biorące udział w sprawach karnych w latach 1945-1950 - od zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i wszczęciu postępowania przygotowawczego, poprzez postępowanie sądowe przed pierwszą instancją, aż do wniesienia środków odwoławczych. Ponadto analizie poddano orzecznictwo sądów powszechnych i wysokość zasądzonych kar, charakteryzując przy tym podsądnych odpowiadających za przestępstwa okupacyjne.

Książka "Półmrok. Procesy karne w sprawie przestępstw okupacyjnych popełnionych przez chłopów wobec Żydów w województw" - Roman Gieroń - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 376 stron i została wydana w 2020 r. Cena 40.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]