moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Pozyskać Dobrego. Wywiad PRL wobec Franciszka Chrapkiewicza i jego...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Pozyskać Dobrego. Wywiad PRL wobec Franciszka Chrapkiewicza i jego rodziny

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2008
Oprawa: twarda
Ilość stron: 315 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788376290041
ISBN: 978-83-7629-004-1
Data: 2009-01-23
40.00  50.00  10 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pozyskać Dobrego. Wywiad PRL wobec Franciszka Chrapkiewicza i jego rodziny - Anna Fara, Piotr Szopa, Robert Witalec - opis książki:

Książka jest pierwszą publikacją ukazującą na przykładzie losów polskiego naukowca emigranta różnorodność metod i środków stosowanych przez aparat bezpieczeństwa PRL dla realizacji wywiadu naukowego i gospodarczego w państwach zachodnich.
Figurantem wieloaspektowego zainteresowania Departamentu I MSW stał się Franciszek Chrapkiewicz, wybitny biochemik pracujący w Centrum Badań Energii Atomowej w Saclay pod Paryżem, a potem m.in. wieloletni dyrektor Instytutu Jacques a Monoda w Paryżu – wiodącej instytucji naukowej we Francji.
Zwerbowanie go do współpracy miało umożliwić służbom wywiadowczym uzyskiwanie informacji o badaniach nad bronią atomową i środkami przeciwpromiennymi oraz zagwarantować dostęp do wyników doświadczeń fizjologicznych, prowadzonych na zlecenie wojska. Pomimo ogromnej presji wywieranej na niego i jego rodzinę Franciszek Chrapkiewicz nie dał się złamać i zamierzenia bezpieki zakończyły się fiaskiem.
Książka składa się z trzech części. W pierwszej ukazano działania aparatu bezpieczeństwa wobec Franciszka Chrapkiewicza i jego rodziny zamieszkałej w Polsce. W drugiej zaprezentowano 103 wyselekcjonowane dokumenty – zróżnicowane pod względem formy i stylu – obrazujące mechanizmy kombinacji operacyjnych Departamentu I MSW. Uzupełnieniem publikacji są zamieszczone w części trzeciej fotokopie wybranych dokumentów oraz fotografie uczestników omawianych wydarzeń.

Książka „Pozyskać Dobrego. Wywiad PRL wobec Franciszka Chrapkiewicza i jego rodziny” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 315 stron i została wydana w 2008 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Pozyskać Dobrego. Wywiad PRL wobec Franciszka Chrapkiewicza i jego..."
Anna Fara, Piotr Szopa, Robert Witalec (red.) - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Przeciw czerwonej dyktaturze. Seria: - okładka książki
Przeciw czerwonej dyktaturze. Seria: Z archiwów... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)
Produkty podobne:
Nadzorcy. Ludzie i struktury władzy - okładka książki
Nadzorcy. Ludzie i struktury władzy odpowiedzialni... Sebastian Ligarski, Grzegorz Majchrzak (red.)