moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Referendum ludowe i wybory do Sejmu Ustawodawczego w województwie...
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Referendum ludowe i wybory do Sejmu Ustawodawczego w województwie pomorskim (1946-1947)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 310 s.
Wymiar: 170x245 mm
EAN: 9788376297347
ISBN: 978-83-7629-734-7
Data: 2015-07-31
Cena wydawcy: 31.00 złpozycja niedostępna

Referendum ludowe i wybory do Sejmu Ustawodawczego w województwie pomorskim (1946-1947) - Kamila Churska-Wołoszczak - opis książki:

Referendum ludowe i wybory do Sejmu Ustawodawczego to wydarzenia, które służyły stworzeniu pozorów legitymizacji komunistycznej władzy zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Komuniści, zdając sobie sprawę z nikłego poparcia społecznego, które w żaden sposób nie przełożyłoby się na pozytywny rezultat wyborczy, mając jednocześnie do dyspozycji administrację publiczną, tajną policję polityczną i wojsko, dopuścili się różnego rodzaju nadużyć i malwersacji, które sprawiły, iż zarówno referendum, jak i wybory nie spełniły standardów demokratycznych. Oszustwa te sprowadzały się z jednej strony do przygotowania systemu i aparatu fałszerstw wyborczych, z drugiej natomiast do zastraszenia przeciwnika politycznego i tej grupy społeczeństwa, która go popierała. […] Referendum traktowano jako sprawdzian sił i możliwości przed ważniejszym głosowaniem, którym były wybory. Z tego względu, chociaż mechanizm działania był podobny, całe przedsięwzięcie przeprowadzono o wiele „sprawniej” i „skuteczniej”.

Fragment Podsumowania

Książka „Referendum ludowe i wybory do Sejmu Ustawodawczego w województwie pomorskim (1946-1947)” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 310 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Referendum ludowe i wybory do Sejmu Ustawodawczego w województwie..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Politycznie obcy! Żołnierze Wojska - okładka książki
Politycznie obcy! Żołnierze Wojska Polskiego w... Bogusław Polak, Paweł Skubisz (red.)