moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. Tom 1

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 464 s.
Wymiar: 168×240 mm
EAN: 9788380986671
ISBN: 978-83-8098-667-1
Data: 2019-12-06
40.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. Tom 1 - Martyna Grądzka-Rejak, Aleksandra Namysło - opis książki:

Publikacja stanowi częściowy rezultat prac prowadzonych w ramach projektu „Indeks Polaków zamordowanych i represjonowanych za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej”. Celem było ustalenie nazwisk obywateli polskich, nieobjętych ustawodawstwem norymberskim, a mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 31 sierpnia 1939 r. i represjonowanych za pomoc udzielaną Żydom podczas II wojny światowej.

Książka zawiera 333 noty (dotyczące 654 osób) opisujące przyczyny, okoliczności i przebieg zdarzeń związanych z zapewnieniem pomocy ludności żydowskiej oraz konsekwencje w postaci działań organów władzy wojskowej i cywilnej III Rzeszy wobec osób, które naruszyły zasady kontaktowania się z ludnością żydowską, uregulowane prawem okupacyjnym. Autorzy publikacji starali się jak najpełniej zrekonstruować zależności między pomocą a represją, poznać motywacje osób uczestniczących w zdarzeniach oraz okoliczności ujawnienia faktu udzielenia pomocy. Dzięki temu ukazano różnorodność postaw, a zarazem złożoność badanego zagadnienia. 

Na źródła wykorzystane w książce składają się m.in. dokumenty administracji niemieckiej, sądów i aparatu terroru, prasa niemiecka, świadectwa żydowskie spisane podczas wojny, prasa i materiały wytworzone przez konspirację polską i żydowską. Cenne dla projektu okazały się zwłaszcza akta procesowe osób podejrzanych o współpracę z okupantem niemieckim, gromadzone od 1945 r. przez Główną Komisję Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce i jej sukcesorów.

Niniejszy tom jest pierwszym z serii publikacji „Represje za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej”.

Publikacja w ramach centralnych projektów badawczych IPN: „Dzieje Żydów w Polsce i relacje polsko-żydowskie w latach 1914–1989” oraz „Losy Polski i jej obywateli w latach II wojny światowej”.

Książka „Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. Tom 1” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 464 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie..."
Martyna Grądzka-Rejak, Aleksandra Namysło (red.) - autor m.in.:
Poland in 1944. The Perspective - okładka książki
Poland in 1944. The Perspective of Allies and... Martyna Grądzka-Rejak, Dawid Golik;
The Holocaust and Polish-Jewish - okładka książki
The Holocaust and Polish-Jewish Relations Martyna Grądzka-Rejak, Adam Sitarek;
Elity i przedstawiciele społeczności - okładka książki
Elity i przedstawiciele społeczności żydowskiej... Martyna Grądzka-Rejak, Aleksandra Namysło (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
The Holocaust and Polish-Jewish - okładka książki
The Holocaust and Polish-Jewish Relations Martyna Grądzka-Rejak, Adam Sitarek