moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Rodzina na Śląsku 1939-1947. Dezintegracja. Migracje. Codzienność

Autor książki:

Adriana Dawid, Antoni Maziarz

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 268 s.
EAN: 9788392608448
ISBN: 978-83-9260-844-8
Data: 2012-12-10
Cena wydawcy: 57.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka przedstawia zagadnienia z zakresu historii społecznej okresu II wojny światowej. Z powodu złożoności sytuacji narodowościowej i politycznej wojna dotknęła ludność Śląską w sposób szczególny. Miliony osób stąd uciekło bądź zostało wypędzonych, miliony przybyło - wielokrotnie wbrew własnej woli. Tym zmianom demograficznym jest poświęcona niniejsza praca.

Tom składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera artykuły pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Uniwersytetu Opolskiego. Na podstawie materiałów wspomnieniowych i prywatnej korespondencji zostały opisane m.in. wojenne i powojenne doświadczenia Górnoślązaków wcielonych do Wehrmachtu, losy członków przedwojennej mniejszości polskiej oraz rodzin przesiedlonych na Górny Śląsk ze wschodnich województw II Rzeczypospolitej. Omówiono także kwestię dezintegracji rodzin górnośląskich w rezultacie deportacji do Związku Sowieckiego w 1945 r.

Na część drugą składają się prace studentów historii Uniwersytetu Opolskiego, oparte na zebranych przez nich relacjach ich krewnych.

Przedstawiają one życie codzienne i losy ich własnych rodzin, eksponując troski i zmagania ludzi, którzy stali się ofiarami wojny i przesiedleń.

Dotyczy to zarówno autochtonicznych Ślązaków, osób z różnych stron Polski, które po wojnie zdecydowały się przenieść na Śląsk, jak i rodzin wysiedlonych z Kresów Wschodnich.

Książka "Rodzina na Śląsku 1939-1947. Dezintegracja. Migracje. Codzienność" - Adriana Dawid, Antoni Maziarz (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 268 stron i została wydana w 2012 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]