pokaz koszyk
»
»
»
Rok pierwszy. Powstanie i działalność Aparatu Bezpieczeństwa Publicznego...
»
»
książka:

Rok pierwszy. Powstanie i działalność Aparatu Bezpieczeństwa Publicznego na Pomorzu i Kujawach (luty - grudzień 1945)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2010
Oprawa: twarda
Ilość stron: 535 s.
Wymiar: 150 x 210 mm
EAN: 9788376291185
ISBN: 978-83-7629-118-5
Data: 2005-03-22
Cena wydawcy: 29.10 złpozycja niedostępna

Rok pierwszy. Powstanie i działalność Aparatu Bezpieczeństwa Publicznego na Pomorzu i Kujawach (luty - grudzień 1945) - Beata Binaszewska, Piotr Rybarczyk - opis książki:

W serii "Dokumenty" publikowane sq nieznane dotychczas materiały archiwalne dotyczące najnowszej historii Polski. Pokazują one różne formy represji, jakich obywatele polscy doświadczyli w latach 1939-1989 ze strony władz nazistowskich i komunistycznych, oraz zorganizowane i spontaniczne przejawy oporu społecznego.
Prezentowany tom zawiera niepublikowane dotychczas dokumenty obrazujące proces powstawania i działalność aparatu bezpieczeństwa publicznego na Pomorzu i Kujawach w pierwszym roku jego istnienia. Zadaniem funkcjonariuszy WUBP w Bydgoszczy i jego powiatowych placówek na terenie województwa pomorskiego było bezwzględne rozprawienie się z konspiracją niepodległościową i złamanie wszelkiego oporu społecznego.

Prezentowany tom jest trzecią z kolei publikacją (serię tę rozpoczęły tomy poświęcone Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie) poświęconą powstawaniu i działalności aparatu bezpieczeństwa w 1945 r. Tym razem publikowane dokumenty obrazują metody i rezultaty pracy funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bydgoszczy i podległych placówek powiatowych, których zadaniem było "utrwalenie władzy ludowej” poprzez bezwzględne rozprawienie się z konspiracją niepodległościową i złamanie wszelkiego oporu społecznego. Publikowane po raz pierwszy dokumenty ukazują również rozmiar przestępstw dokonywanych przez żołnierzy Armii Czerwonej na Pomorzu i Kujawach, które traktowano jako byłe tereny niemieckie ze wszystkimi tego konsekwencjami (masowe wywózki mieszkańców, grabież mienia, skrytobójstwa). Publikacja została przygotowana w ramach prac naukowo-badawczych Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN.

wstęp Piotr Rybarczyk, wybór i opracowanie Krzysztof Bartosik, Beata Binaszewska, Robert Gajos, Andrzej Huniewicz, Joanna Jaworska, Maciej Łopatka, Piotr Rybarczyk, Bartłomiej Siwiec.

Książka „Rok pierwszy. Powstanie i działalność Aparatu Bezpieczeństwa Publicznego na Pomorzu i Kujawach (luty - grudzień 1945)” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 535 stron i została wydana w 2010 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Rok pierwszy. Powstanie i działalność Aparatu Bezpieczeństwa Publicznego..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Lepiej za Polskę dziś umierać. - okładka książki
Lepiej za Polskę dziś umierać. Seria: Z archiwów... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)
Czerwona zaraza. Seria: Z archiwów - okładka książki
Czerwona zaraza. Seria: Z archiwów bezpieki -... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)
Biuletyny Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa - okładka książki
Biuletyny Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego Wanda Chudzik, Mirosław Filipiak, Jakub Gołębiewski (red.)
Od niepodległości do niepodległości. - okładka książki
Od niepodległości do niepodległości. Historia... Adam Dziurok, Marek Gałęzowski, Łukasz Kamiński, Filip Musiał
Konfederacja Polski Niepodległej - okładka książki
Konfederacja Polski Niepodległej w Krakowie w... Marcin Kasprzycki (red.), Jolanta Korkuć (red.)