moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Ruch ludowy w województwie lubelskim w latach 1944-1949

Autor książki:

Jacek Romanek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2013
Oprawa: twarda
Ilość stron: 542 s.
Wymiar: 180x250 mm
EAN: 9788376295985
ISBN: 978-83-7629-598-5
Data: 2014-02-18
Cena wydawcy: 39.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Głównym celem niniejszej pracy jest omówienie genezy i działalności ruchu ludowego w województwie lubelskim w latach 1944-1949. Założeniem autora, było obiektywne ukazanie uwarunkowań towarzyszących odbudowie ruchu ludowego po 22 lipca 1944 r., jak również jego roli i znaczenia politycznego oraz społecznego w tworzącej się rzeczywistości politycznej. Podejmując się badań nad dziejami ludowców, autor chciał prześledzić zmiany w postawach działaczy ludowych i całego ruchu w skali województwa, począwszy od stosunku ludowców do tworzonego przez PPR systemu politycznego, rzeczywistych celów i skali zaangażowania się ludowców w odbudowę aparatu samorządowo-administracyjnego, stopnia poparcia dążeń niepodległościowych ludowców przez społeczeństwo w chwili powstania i funkcjonowania Polskiego Stronnictwa Ludowego, aż do udział w jawnych i niejawnych formach oporu antykomunistycznego. Książka omawia sytuację ruchu ludowego po sfałszowanych wyborach do sejmu oraz nasileniu komunistycznego terroru, który zapoczątkował likwidację niezależności ruchu, a w konsekwencji proces jego ponownego zjednoczenia i podporządkowania reżimowi.

Zdając sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w powojennej rzeczywistości odegrał na Lubelszczyźnie ruch ludowy, autor podjął próbę ukazania jego relacji z innymi środowiskami opozycyjnymi wobec PPR. Analizowane w niniejszej publikacji działania, postawy czy też zachowania ludowców, wyrażające zdecydowany i stale obecny w ich funkcjonowaniu sprzeciw wobec komunistycznej władzy, wykraczają daleko poza ramy pojęcia opozycji czy oporu społecznego.

Praca została pomyślana zarówno jako synteza, jak i kompendium wiedzy o ruchu ludowym w skali województwa lubelskiego, przydatne w prowadzonych badaniach zarówno nad najnowszą historią kraju, jak i całością ruchu ludowego. Jej niewątpliwą zaletą są zamieszczone w aneksie niepublikowane dotychczas materiały ikonograficzne, ale przede wszystkim zestawienia dotyczące liczby aresztowanych i zamordowanych działaczy ludowych w skali województwa.

Książka "Ruch ludowy w województwie lubelskim w latach 1944-1949" - Jacek Romanek - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 542 stron i została wydana w 2013 r.

Spis treści:

Wstęp

Ruch ludowy w okresie 1944-1945

Geneza i działalność organizacyjna „lubelskiego" SL Stronnictwo Ludowe „Roch" wobec komunistów Udział w tworzeniu terenowych organów władzy i administracji państwowej Związek Młodzieży Wiejskiej RP „Wici" Kryzys w Stronnictwie Ludowym w 1945 r.

Okres dominacji Polskiego Stronnictwa Ludowego

Tworzenie struktur terenowych PSL Sojusznicy Aparat bezpieczeństwa wobec aktywności organizacyjnej PSL Sytuacja Stronnictwa Ludowego po powstaniu PSL Związek Młodzieży Wiejskiej RP „Wici" w okresie tworzenia i dominacji PSL

Ludowcy w okresie referendum i wyborów do Sejmu Ustawodawczego

Przygotowania do referendum Przebieg i wyniki referendum Powstanie i działalność PSL Nowe Wyzwolenie Ludowcy w kampanii przedwyborczej do Sejmu Ustawodawczego Rola aparatu bezpieczeństwa w niszczeniu niezależności politycznej PSL Dobór członków komisji wyborczych Przebieg i wyniki wyborów

Ludowcy w okresie od wyborów do zjednoczenia

Schyłek samodzielności PSL i powstanie Lewicy PSL Odbudowa Stronnictwa Ludowego Likwidacja Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici" Ku zjednoczeniu stronnictw ludowych Narodziny ZSL

Zakończenie
Aneks
Wykaz skrótów
Bibliografia
Indeks nazwisk i pseudonimów
Indeks nazw geograficznych
Fotografie

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Ocena: 5 (z 2 ocen)
kolorkolorkolorkolorkolor