moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Książki »
»
Ruch pielgrzymkowy na Jasną Górę 1945-1989. Wybór dokumentów
Książki »
Książki »
Wiecej za mniej
Tytuł książki:

Ruch pielgrzymkowy na Jasną Górę 1945-1989. Wybór dokumentów

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2009
Oprawa: twarda
Ilość stron: 480 s.
Wymiar: 165x245 mm
EAN: 9788361458418
ISBN: 978-83-61458-41-8
Data: 2011-05-16
40.00  44.70  4.7 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Kulminacyjny moment konfliktu o swobodę pielgrzymowania przypadł na kilkanaście tygodni po pierwszej wizycie Jana Pawła II w Polsce i Częstochowie. Sprawa trwała do wiosny 1981 roku, a jej przebieg ilustrują trzydzieści dwa dokumenty. Iście szatański plan odcięcia klasztoru i sanktuarium jasnogórskiego od reszty miasta przez budowę tunelu oznaczał kontynuację koncepcji z czasów stalinowskich, kiedy za wszelką cenę dązono do zbudowania socjalistycznej Częstochowy mającej zdominować starą część miasta z klasztorem (zob. cenna praca Damiena Thirieta: "Marks czy Maryja ...”). Trudno wskazać jeden czynnik, który przesądził o odstąpieniu od tego planu. Być może spowodowała to bezpośrednia interwencja Papieża Polaka.
prof. UJK dr hab. Ryszard Gryz Jak się okazało, większość akt pochodzi z archiwum IPN, które jednak stanowią tło do właściwej dokumentacji kurialnej. Te ostatnie wyselekcjonowano, profesjonalnie obrazując w nich zjawiska pielgrzymek parafialnych na Jasną Górę oraz sprawę pielgrzymek papieskich i budowy tzw. "tunelu podziemnego do sanktuarium jasnogórskiego”. Mimo to bardzo potrzebnymi stały się akta proweniencji policyjnej, dzięki którym udało się zobrazować politykę władz państwowych wobec ruchu pielgrzymkowego na Jasną Górę. Objęły one nieco szersze zagadnienie, gdyŜ odnosiły się nie tylko do pielgrzymek z diecezji częstochowskiej, ale takŜe dotyczyły pielgrzymek z innych diecezji podąŜających do duchowej stolicy Polski.
prof. UP JP II dr hab. Józef Marecki

Książka "Ruch pielgrzymkowy na Jasną Górę 1945-1989. Wybór dokumentów" - ks. Władysław P. Wlaźlak, Andrzej Sznajder (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 480 stron i została wydana w 2009 r. Cena 40.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
W poszukiwaniu programu. Studia - okładka książki

W poszukiwaniu programu. Studia i szkice z dziejów...

Łukasz Sołtysik, Grzegorz Waligóra (red.)
Produkty podobne:
Niezależne Zrzeszenie Studentów - okładka książki

Niezależne Zrzeszenie Studentów w Krakowie w latach...

Henryk Głębocki, Marcin Kasprzycki (red.)