moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Sędziowie Wojskowego Sądu Rejonowego w Szczecinie i ich wyroki
książka:

Sędziowie Wojskowego Sądu Rejonowego w Szczecinie i ich wyroki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Oprawa: twarda
Ilość stron: 216 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788361336204
ISBN: 978-83-6133-620-4
Data: 2008-10-10
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

Sędziowie Wojskowego Sądu Rejonowego w Szczecinie i ich wyroki - Radosław Ptaszyński - opis książki:

Prowadzone w ostatnim czasie badania nad działalnością wojskowych sądów rejonowych w Polsce w latach 1946–1955 zaowocowały szeregiem cennych publikacji, które od analiz dokonywanych na poziomie regionów zmierzają w kierunku całościowego ujęcia problemu. Pomorze Zachodnie pozostawało dotychczas niemalże poza obszarem tych badań. Niniejsza publikacja ma zatem na celu uzupełnienie wiedzy na temat funkcjonowania wojskowych sądów rejonowych w kraju o wiedzę na temat funkcjonowania Wojskowego Sądu Rejonowego w Szczecinie.
W badaniach nad skalą represji politycznych istotne jest także uwzględnienie specyfiki regionów w których WSR funkcjonowały. Pomorze Zachodnie pod tym względem to obszar szczególny. Tereny do 1945 r. niemieckie, niezwykle mocno zniszczone, na które napływała dopiero ludność osadnicza z różnych stron kraju i świata, nie były miejscem istnienia silnych ugrupowań partyzanckich. W czasie wojny nie było ich wcale, jeśli nie liczyć akcji wywiadowczych Armii Krajowej. Z oczywistych powodów na terenach tych nie funkcjonowały żadne organy Polskiego Państwa Podziemnego. Z drugiej strony obszar ten mógł być doskonałym miejscem schronienia dla osób represjonowanych w innych częściach kraju.

Publikacja omawia strukturę sądu, jego organizację i sposób funkcjonowania, a bazując na materiałach z Archiwum Instytucji Centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej w Modlinie umiejscawia szczecińską jednostkę w kontekście ogólnopolskim. Istotnym fragmentem są wzajemne relacje WSR i WPR z partią, Urzędem Bezpieczeństwa i Informacją Wojskową. Osobną obszerną częścią pracy są sylwetki sędziów i asesorów szczecińskiego sądu. Poza biogramami umieszczono także ich zdjęcia oraz dokumenty dotyczące kariery zawodowej. Istotnym elementem jest także lista 96 osób skazanych przez WSR w Szczecinie na karę śmierci, z podaniem przepisu prawnego, z którego karę tę orzeczono oraz ustaleniem wykonania wyroku.

W drugiej części publikacji zaprezentowano wybór dokumentów źródłowych – wyroków uznanych za reprezentatywne dla grup przestępstw rozpatrywanych przez szczeciński sąd na przestrzeni 9 lat jego istnienia.

Książka „Sędziowie Wojskowego Sądu Rejonowego w Szczecinie i ich wyroki” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 216 stron i została wydana w 0000 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Sędziowie Wojskowego Sądu Rejonowego w Szczecinie i ich wyroki"
Radosław Ptaszyński - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Inwentarz zespołu archiwalnego - okładka książki
Inwentarz zespołu archiwalnego Wojskowej Prokuratury... Tomasz Dźwigał, Radosław Gąsior, Marcin Łatacz, Marcin Manowski, Łucja Matysiak, Milena Michno
Inwentarz zespołu archiwalnego - okładka książki
Inwentarz zespołu archiwalnego Wojskowego Sądu... Tomasz Dźwigał, Radosław Gąsior, Marcin Manowski, Łucja Matysiak, Milena Michno, Patrycja Pacyna, Alicja Skubisz, Katarzyna Trojanowska, Marta Wierzbi
Przeciw czerwonej dyktaturze. Seria: - okładka książki
Przeciw czerwonej dyktaturze. Seria: Z archiwów... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)