moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach 1946-1955....
Księgarnia »
Książki »
książka:

Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach 1946-1955. Seria: Studia i materiały

Dane szczegółowe:
Producent: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Oprawa: miękka
Ilość stron: 143 s.
Data:2001-01-20
pozycja niedostępna

Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach 1946-1955. Seria: Studia i materiały - Tomasz Kurpierz - opis książki:

Prezentowana publikacja jest efektem prac prowadzonych w katowickim oddziale IPN w ramach ogólnopolskiego projektu "Skazani na karę śmierci przez Wojskowe Sądy Rejonowe w latach 1946–1955” realizowanego przez Biuro Edukacji Publicznej. Zakres badań objął wyłącznie osoby skazane za faktyczną lub przypisaną działalność polityczną. We wstępie zaprezentowano podstawowe dane dotyczące orzecznictwa Wojskowego Sądu Rejonowego w Katowicach, który – obok urzędów bezpieczeństwa w latach 1946–1955 – odegrał na Górnym Śląsku, Zagłębiu i Podbeskidziu podstawową rolę w zwalczaniu podziemia antykomunistycznego. W części zasadniczej przedstawiono noty biograficzne osób skazanych przez katowicki sąd na najwyższy wymiar kary z przyczyn politycznych. Uwzględniono zarówno osoby stracone, jak i te przypadki, gdzie w wyniku kolejnych rozpraw lub aktu łaski kara śmierci została zamieniona na wieloletnie więzienie. Poza danymi osób represjonowanych noty zawierają informacje o zarzutach stawianych przez prokuraturę, faktycznych powodach represji oraz nazwiska funkcjonariuszy, prokuratorów i sędziów uczestniczących w śledztwach i procesach. Opracowanie uzupełniają aneksy oraz ilustracje przedstawiające typowe dokumenty z akt sądowych (m.in. protokół przesłuchania, akt oskarżenia, wyrok, protokół wykonania kary śmierci).
Publikacja sfinansowana została przez Urząd Miasta Katowice.

Książka „Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach 1946-1955. Seria: Studia i materiały” - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 143 stron i została wydana w 0000 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach 1946-1955...."
Tomasz Kurpierz (red.) - autor m.in.:
Wypatrując Andersa. Konspiracja - okładka książki
Wypatrując Andersa. Konspiracja niepodległościowa... Dariusz Węgrzyn, Adam Dziuba, Tomasz Kurpierz;
Internowani i uwięzieni w stanie - okładka książki
Internowani i uwięzieni w stanie wojennym Tomasz Kurpierz, Jarosław Neja;