moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Sobór oczami polskich komunistów. Sobór Watykański II w świetle dokumentów MSW i MSZ. Seria: Dokumenty. Tom 62

Autor książki:

Wojciech Kucharski, Dariusz Misiejuk

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2017
Oprawa: twarda
Ilość stron: 448 s.
Wymiar: 175x245 mm
EAN: 9788380981386
ISBN: 978-83-8098-138-6
Data: 2017-12-15
Cena wydawcy: 40.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Ponad pół wieku temu zakończył obrady Sobór Watykański II. Mimo upływu czasu wciąż wiele zagadnień związanych z przygotowaniami do tego wydarzenia i jego przebiegiem nie doczekało się naukowego opracowania. Jednym z nich jest stosunek do soboru władz PRL, które wiedzę na jego temat czerpały z kilku źródeł: MSZ, MSW, Urzędu do spraw Wyznań, a także z prasy. Najwięcej informacji przekazywała jednak do Warszawy Ambasada PRL w Rzymie. Tam polscy dyplomaci prowadzili rozmowy ze swymi włoskimi przyjaciółmi z partii komunistycznej, z duchownymi, uczestnikami soboru, politykami zaangażowanymi w dialog między Kościołem i blokiem wschodnim oraz przedstawicielami innych państw. Niektórzy polscy pracownicy ambasady w istocie byli kadrowymi funkcjonariuszami wywiadu MSW; wykorzystując tzw. przykrycie dyplomatyczne, realizowali wytyczne Departamentu I MSW, zbierali informacje od ulokowanej w Rzymie agentury, współdziałali z polskimi dziennikarzami akredytowanymi przy soborze, z których część była tajnymi współpracownikami Służby Bezpieczeństwa.

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Władze komunistyczne wobec Kościołołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”.

Książka "Sobór oczami polskich komunistów. Sobór Watykański II w świetle dokumentów MSW i MSZ. Seria: Dokumenty. Tom 62" - Wojciech Kucharski, Dariusz Misiejuk (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 448 stron i została wydana w 2017 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]