moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Sprawiedliwi i ich świat. Markowa w fotografii Józefa Ulmy

Autor książki:

Mateusz Szpytma

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 155 s.
Wymiar: 215x295 mm
EAN: 9788387832735
ISBN: 978-83-87832-73-5
Data: 2015-05-08
Cena wydawcy: 39.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Józef Ulma (1900-1944) był ogrodnikiem i działaczem społecznym. Jako fotograf amator dokumentował życie rodzinnej Markowej, jednej z podkarpackich wsi. Zachowało się wiele zdjęć, na których uwiecznił żonę Wiktorię oraz swoje małe dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Franusia, Antosia i Marysię.

W 1942 roku Ulmowie przyjęli pod swój dach poszukujących pomocy Żydów z Markowej i Łańcuta, ośmioosobową rodzinę Grünfeldów, Didnerów i Goldmanów. Półtora roku później, 24 marca 1944 roku, wszyscy zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów.

Józef i Wiktoria Ulmowie w 1995 roku zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. W Watykanie toczy się proces beatyfikacyjny obejmujący całą rodzinę. Ich imieniem nazwano jedyne w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów, znajdujące się w Markowej.

Do reedycji albumu zachęciły wydawców nie tylko głosy czytelników, ale również odszukanie wielu nieznanych dotąd źródeł. Pozwoliło to poszerzyć wiedzę o Ulmach, ukrywających się u nich Żydach, których tożsamość udało się poznać bliżej, ale także o społeczności żydowskiej w Markowej, zwłaszcza zaś o jej unicestwieniu latem i jesienią 1942 roku. Wielu z zamordowanych wówczas Żydów znanych jest już z imienia i nazwiska, wiadomo również, gdzie zostali pogrzebani. Udało się także dotrzeć do nowych danych na temat pomocy Żydom w Markowej. Dzięki temu wiadomo, że do końca okupacji przeżyło tam nie 17, jak podano w poprzednim wydaniu albumu, lecz 21 Żydów. W drugim wydaniu umieszczono także nieznaną wcześniej fotografię markowskich Żydów ze śladami krwi ofiar zbrodni z 24 marca 1944 roku.

Książka "Sprawiedliwi i ich świat. Markowa w fotografii Józefa Ulmy" - Mateusz Szpytma - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 155 stron i została wydana w 2015 r.

Spis treści:

Mateusz Szpytma, Słowo wstępne do wydania drugiego
Janusz Kurtyka, Słowo wstępne do wydania pierwszego

I. Sprawiedliwi…

Formy pomocy niesionej ludności żydowskiej przez Polaków podczas okupacji niemieckiej

Historia markowskich Żydów

Los Ulmów, Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów

II. …i ich świat

Dokumenty rodzinne

Fotografie

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]