pokaz koszyk
»
»
»
Stan wojenny w Szczecinie
»
»
książka:

Stan wojenny w Szczecinie

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2012
Oprawa: twarda
Ilość stron: 332 s.
Wymiar: 240x300 mm
EAN: 9788361336891
ISBN: 978-83-61336-89-1
Data: 2013-02-06
Cena wydawcy: 156.00 złpozycja niedostępna

Stan wojenny w Szczecinie - Artur Kubaj, Paweł Miedziński - opis książki:

Od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego dzieli nas ponad trzydzieści lat. W tym czasie wyrosło nowe pokolenie Polaków, dla których data 13 grudnia 1981 r. jest równie odległa jak dla większości z nas 1 września 1939 r. Często są oni słuchaczami toczonych przez starszych Polaków ostrych dyskusji na temat okoliczności wybuchu i przebiegu "wojny polsko-jaruzelskiej". Nie zawsze jednak przebieg tych debat dobrze świadczy o stanie wiedzy ich uczestników. Stąd właśnie potrzeba kolejnych wydawnictw opowiadających o realiach stanu wojennego, a także rzeczywistych powodach jego wprowadzenia. Dziś, po jednoznacznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 2011 r., jest jasne, że autorzy stanu wojennego nie zadbali nawet o znamiona jego zgodności z prawem. Osoby przetrzymywane w pierwszych dniach jego obowiązywania w aresztach i zakładach karnych pozbawione były wolności w sposób nielegalny. I to im właśnie, a także tysiącom innych osób represjonowanych w różny sposób z przyczyn politycznych w latach osiemdziesiątych, należy się nasza pamięć i szacunek. Wielu z nich żyło wówczas w Szczecinie, który wraz z kilkoma innymi największymi polskimi miastami, należał do miejsc, w których już w pierwszych dniach stanu wojennego doszło do zorganizowanych wystąpień w obronie uwięzionych przywódców "Solidarności", a później do kolejnych spontanicznych i zorganizowanych demonstracji przeciw rządom gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Sytuowało to zarówno Szczecin, jak i cały region Pomorza Zachodniego w gronie najważniejszych miejsc oporu przeciwko władzy komunistycznej w Polsce.

Prezentowany album jest rezultatem kilkuletniej żmudnej pracy jego autorów. Dr Artur Kubaj od lat zajmuje się badaniami nad szczecińską "Solidarnością", które podsumował w znakomitej monografii "Nie wyrośli z marzeń. Szczecińska podziemna Solidarność" (Warszawa 2011). Z kolei Paweł Miedziński od dawna gromadził materiał zdjęciowy dotyczący historii Szczecina lat osiemdziesiątych minionego wieku. Większość zdjęć w albumie pochodzi z archiwów szczecińskich fotografów, w tym amatorów, i publikowana jest po raz pierwszy. W połączeniu z kompetentnym komentarzem historycznym oraz piękną szatą graficzną, czynią one album "Stan wojenny w Szczecinie" jednym z najciekawszych wydawnictw na ten temat. Gorąco zachęcam do jego uważnej lektury. Prof. dr hab. Antoni Dudek

Album "Stan wojenny w Szczecinie" prezentuje unikalną kolekcję 328 fotografii, dokumentujących najważniejsze wydarzenia polityczne w Szczecinie, począwszy od strajków sierpniowych w roku 1980, aż po manifestację uliczną zwolenników zdelegalizowanej "Solidarności" w maju 1983 roku. Zbiór ten został poprzedzony przystępnie napisanym wprowadzeniem i dzieli się na pięć zasadniczych części, opowiadających kolejno o szesnastu miesiącach jawnej działalności niezależnego związku zawodowego, wprowadzeniu stanu wojennego i złamaniu protestów społecznych w grudniu 1981 roku, represjach wymierzonych w działaczy "Solidarności", realiach życia codziennego w okresie "wojny polsko-jaruzelskiej", a także o szczecińskich manifestacjach ulicznych z lat 1982-1983.

Wydawnictwo z pewnością zainteresuje nie tylko pasjonatów historii Szczecina, ale także szersze grono miłośników najnowszych dziejów Polski. Z recenzji dr. hab. Zdzisława Zblewskiego

Książka „Stan wojenny w Szczecinie” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 332 stron i została wydana w 2012 r.

Spis treści:

 • Antoni Dudek,
  Słowo wstępne
  Artur Kubaj,
  Stan wojenny w Szczecinie
  Paweł Miedziński,
  Od Sierpnia do Grudnia
  Noc generała
  Represje
  Życie codzienne
  „Zima wasza, wiosna nasza”
  Spis autorów i źródeł fotografii
  Wykaz skrótów
  Wybrana literatura
Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Stan wojenny w Szczecinie"
Artur Kubaj, Paweł Miedziński - autor m.in.:
Regionalny wymiar Solidarności - okładka książki
Regionalny wymiar Solidarności 1980-1981. Szczecin... Artur Kubaj, Michał Siedziako (red.);
Nie wyrośli z marzeń - okładka książki
Nie wyrośli z marzeń Artur Kubaj;
Historia, miasto, pamięć. Grudzień - okładka książki
Historia, miasto, pamięć. Grudzień 70-Styczeń... Paweł Miedziński, Maciej Kowalewski, Eryk Krasucki (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Polityka władz państwowych wobec - okładka książki
Polityka władz państwowych wobec Kościoła katolickiego... ks. Tadeusz Ceynowa, Paweł Knap (red.)
Regionalny wymiar Solidarności - okładka książki
Regionalny wymiar Solidarności 1980-1981. Szczecin... Artur Kubaj, Michał Siedziako (red.)
Pospolite ruszenie. Relacje działaczy - okładka książki
Pospolite ruszenie. Relacje działaczy i współpracowników... Leszek Próchniak, Andrzej Czyżewski, Milena Przybysz (oprac.)