ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Szkice z dziejów NSZZ Solidarność na Pomorzu Nadwiślańskim i Kujawach (1980-1990)

Autor:

Igor Hałagida

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2012
Oprawa: miękka
Liczba stron: 240 s.
Wymiary: 175x245 mm
EAN: 9788376293066
ISBN: 978-83-7629-306-6
Cena wydawcy: 30.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Publikacja stanowi pokłosie konferencji naukowej Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność na Pomorzu i Kujawach w latach 1980-1989 (wybrane zagadnienia)", która odbyła się w Gdańsku 27 i 28 sierpnia 2010 r. Publikację otwiera szkic Wojciecha polaka z UMK w Toruniu i ECS, omawiający miejsce Gdańska w dziejach Solidarności". Kolejne teksty badacze poświęcili już bardziej szczegółowym kwestiom - m.in. Arkadiusz Kazański (IPN Gdańsk) - kontrowersjom związanym ze strajkiem komunikacji miejskiej w Gdańsku w czasie sierpniowego strajku 1980 r., Katarzyna Maniewska (IPN Gdańsk, Delegatura w Bydgoszczy) - sytuacji społeczno-gospodarczej w woj. bydgoskim w przededniu robotniczych protestów i tamtejszych wydarzeń sierpniowych, Przemysław Wójtowicz (IPN Gdańsk, Delegatura w Bydgoszczy) - powstaniu i działalności struktur związkowych w woj. toruńskim w okresie karnawału", a Karol Nawrocki (IPN Gdańsk) - okolicznościom powstania NSZZ Solidarność" w woj. elbląskim. Niektórzy historycy poruszyli też kwestie związane z działalnością aparatu bezpieczeństwa wobec struktur związkowych: Jakub Kufel (ECS) przedstawił w skrócie działania MO i SB w okresie strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a Marek Szymaniak (IPN Gdańsk, Delegatura w Bydgoszczy) zaprezentował działania bezpieki wobec struktur NSZZ Solidarność" w regionie bydgoskim na początku lat osiemdziesiątych. Opisane zostały także lokalne struktury NSZZ Solidarność" po wprowadzeniu stanu wojennego - Krzysztof Osiński (IPN Gdańsk, Delegatura w Bydgoszczy) przedstawił w ogólnym zarysie działania podziemnych struktur związku w Bydgoszczy, a Izabela Mazanowska (IPN Gdańsk, Delegatura Bydgoszczy) z kolei skupiła się na jednym wątku - organizowanych wówczas mszach za Ojczyznę. Dodatkowo Jarosław Wąsowicz zaprezentował dzieje podziemnych struktur NSZZ Solidarność" Oświaty i Wychowania i ich stosunek do konspirującej młodzieży. W wydawnictwie znalazło się także miejsce dla tekstów: Mirosława Golona (IPN Gdańsk i UMK), który skupił się na kampanii wyborczej prowadzonej przez elbląskie struktury PZPR w 1989 r.; Antoniego Kakareko (UG), który przedstawił dzieje uczelnianych struktur NSZZ Solidarność"; Beaty Szmytkowskiej (APG), która zaprezentowała archiwalia zgromadzone w Archiwum Państwowym w Gdańsku, a dotyczące szeroko rozumianej historii NSZZ Solidarności"; Marka Andrzejewskiego (UG), który przedstawił wyniki analizy niemieckich podręczników szkolnych, przeprowadzone w celu zbadania zawartych w nich informacji na temat NSZZ Solidarność". Na publikację składa się łącznie 14 tekstów historyków i badaczy dziejów NSZZ Solidarność" regionu Pomorza i Kujaw. Wydawnictwo zostało zaopatrzone także w indeks osobowy oraz wykaz skrótów użytych w tekstach.

Książka "Szkice z dziejów NSZZ Solidarność na Pomorzu Nadwiślańskim i Kujawach (1980-1990)" - Igor Hałagida (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 240 stron i została wydana w 2012 r.

Spis treści:

Wstęp ( Igor Hałagida )
Wojciech Polak
„Solidarność” na Wybrzeżu Gdańskim na tle struktur związku w kraju (1980-1989)
Arkadiusz Kazański
Zapomniane karty Sierpnia ’80 w Trójmieście
Jakub Kufel
Służba Bezpieczeństwa i Milicja Obywatelska wobec strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej
Katarzyna Maniewska
Narodziny idei - geneza NSZZ „Solidarność” w Bydgoszczy
Karol Nawrocki
Wbrew trudnościom. Tworzenie struktur organizacyjnych NSZZ „Solidarność” w regionie elbląskim
Przemysław Wójtowicz
Powstanie i działalność NSZZ „Solidarność” w województwie toruńskim w okresie 1980-1981
Krzysztof Osiński
Działalność podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” w województwie bydgoskim w latach 1981-1989
Izabela Mazanowska
Msze za Ojczyznę i inne nabożeństwa patriotyczne w bydgoskich parafiach rzymskokatolickich w okresie 1981-1989
Jarosław Wąsowicz SDB
Podziemne struktury NSZZ „Solidarność” Oświaty i Wychowania w Gdańsku wobec niezależnych organizacji młodzieżowych (13 XII 1981-17 VI 1989)
Marek Szymaniak
Służba Bezpieczeństwa przeciwko bydgoskiej „Solidarności”. Taktyka działania - struktury - funkcjonariusze (1980-1982)
Mirosław Golon
Nieoczekiwana porażka. Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Elblągu wobec NSZZ „Solidarność” i przemian politycznych w 1989 roku
Antoni Kakareko
NSZZ „Solidarność” na Uniwersytecie Gdańskim 1980-2010 (próba zarysu)
Beata Szmytkowska
Źródła do dziejów związku zawodowego i ruchu społecznego „Solidarność” w Archiwum Państwowym w Gdańsku
Marek Andrzejewski
NSZZ „Solidarność” w wybranych podręcznikach niemieckich
Wykaz skrótów
Indeks nazwisk