pokaz koszyk
»
»
»
Szpieg Watykanu. Kapłan greckokatolicki ks. Bazyli Hrynyk (1896-1977)
książka:

Szpieg Watykanu. Kapłan greckokatolicki ks. Bazyli Hrynyk (1896-1977)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2008
Oprawa: twarda
Ilość stron: 663 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788360464854
ISBN: 978-83-6046-485-4
Data: 2008-08-05
Cena wydawcy: 45.00 złpozycja niedostępna

Szpieg Watykanu. Kapłan greckokatolicki ks. Bazyli Hrynyk (1896-1977) - Igor Hałagida - opis książki:

Ks. Bazyli (w języku ukraińskim Wasyl) Hrynyk to jedna z czołowych postaci Kościoła greckokatolickiego w okresie PRL. Przedwojenny proboszcz katedry w Przemyślu, wykładowca miejscowego Seminarium Duchownego i bliski współpracownik przemyskiego ordynariusza bp. Jozafata Kocyłowskiego, już od pierwszych lat powojennych znalazł się w orbicie zainteresowań aparatu bezpieczeństwa. Ponieważ o sytuacji grekokatolików po II wojnie światowej starał się informować Stolicę Apostolską, w 1954 r. został aresztowany, oskarżony o "szpiegostwo na rzecz Watykanu” i skazany na karę więzienia. Po wyjściu na wolność stał się głównym organizatorem duszpasterstwa greckokatolickiego i nieformalnym "liderem” nieuznawanego przez władze komunistyczne Kościoła greckokatolickiego. Uwieńczeniem aktywności ks. Hrynyka było mianowanie go w 1967 r. przez prymasa Stefana Wyszyńskiego generalnym wikariuszem grekokatolików w Polsce.

Książka powstała głównie na podstawie nieznanych dotychczas dokumentów kościelnych, materiałów administracyjnych i partyjnych oraz archiwaliów wytworzonych przez aparat bezpieczeństwa. Drogę życiową kapłana ukazano na szerokim tle polityki wyznaniowej i narodowościowej PRL, zawiłych relacji polsko-ukraińskich, skomplikowanych odniesień między wiernymi Kościoła katolickiego (obrządków zachodniego i wschodniego) oraz ich stosunku do wiernych i duchownych Kościoła prawosławnego (i vice versa). Istotnym uzupełnieniem jest obszerny wybór dokumentów dotyczących aresztowania księdza, prowadzonego przeciwko niemu śledztwa, jego procesu i uwięzienia.

Książka „Szpieg Watykanu. Kapłan greckokatolicki ks. Bazyli Hrynyk (1896-1977)” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 663 stron i została wydana w 2008 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Szpieg Watykanu. Kapłan greckokatolicki ks. Bazyli Hrynyk (1896-1977)"
Igor Hałagida - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Tadeusz Wyrwa - partyzant z natury - okładka książki
Tadeusz Wyrwa - partyzant z natury Sławomir M. Nowinowski, Paweł Spodenkiewicz, Tomasz Toborek
Operacja: zniszczyć Kościół. Seria: - okładka książki
Operacja: zniszczyć Kościół. Seria: Z archiwów... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)