moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Książki »
»
Twarze szczecińskiej bezpieki. Obsada stanowisk kierowniczych Urzędu...
Tytuł książki:

Twarze szczecińskiej bezpieki. Obsada stanowisk kierowniczych Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa województwa szczecińskiego

Autor książki:

Paweł Knap, Marcin Ozga, Marcin Stefaniak

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Oprawa: miękka
Ilość stron: 218 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788361336082
ISBN: 978-83-6133-608-2
Data: 2008-05-14
Cena wydawcy: 30.00 złpozycja niedostępna

Twarze szczecińskiej bezpieki. Obsada stanowisk kierowniczych Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa województwa szczecińskiego - opis książki:

Pierwsza z dwóch zasadniczych części książki, zawiera zestawienie tabelaryczne obsady stanowisk kierowniczych UB i SB, z podziałem na trzy etapy w latach 1945–1956, 1956–1975 i 1975–1990, oraz rozgraniczeniem na struktury wojewódzkie i lokalne (powiatowe i rejonowe). Druga część informatora przedstawia ponad 200 biogramów funkcjonariuszy, którzy w czasie swojej służby pełnili funkcje kierownicze. Były to stanowiska, które miały faktyczny wpływ na wyznaczanie zadań i ich realizację: szefa Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego/Wojewódzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego i jego zastępców, komendantów wojewódzkich Milicji Obywatelskiej i ich zastępców ds. Służby Bezpieczeństwa, naczelników poszczególnych wydziałów UB i SB, kierowników samodzielnych sekcji SB oraz struktur powiatowych i rejonowych aparatu bezpieczeństwa. Nie udało się jednak przedstawić sylwetek wszystkich osób wymienionych w zestawieniu tabelarycznym, na co wpływ miał przede wszystkim stan zachowania dokumentacji aktowej.

W notatkach biograficznych funkcjonariuszy uwzględniono takie informacje, jak data urodzenia, imię ojca, okres służby w UB/SB (daty rozkazów ujęto w nawiasy kwadratowe) oraz informacje przedstawiające drogę kariery zawodowej i ścieżkę awansów. Notatki personalne uzupełniono, w miarę możliwości, zdjęciami z akt osobowych i ich sygnaturą. W przypadku niektórych biogramów ich zawartość jest daleka od przyjętych założeń. Największy problem stanowią nieścisłości w zapisach dokonywanych w kartach przebiegu służby, kartach ewidencyjnych czy rozkazach personalnych, szczególnie w pierwszych latach powojennych (rozbieżności w datacji objęcia lub zdjęcia ze stanowiska). Zdarzało się bowiem, że funkcjonariusz obejmował powierzone mu stanowisko służbowe jako pełniący obowiązki na mocy rozkazu właściwego przełożonego, a dopiero z czasem był zatwierdzany przez przełożonego wyższego szczebla (analogicznie odbywało się odwołanie ze stanowiska).

Książka "Twarze szczecińskiej bezpieki. Obsada stanowisk kierowniczych Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa województwa szczecińskiego" - Paweł Knap, Marcin Ozga, Marcin Stefaniak (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]