moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Twarze szczecińskiej bezpieki. Obsada stanowisk kierowniczych Urzędu...
książka:

Twarze szczecińskiej bezpieki. Obsada stanowisk kierowniczych Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa województwa szczecińskiego

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Oprawa: miękka
Ilość stron: 218 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788361336082
ISBN: 978-83-6133-608-2
Data: 2008-05-14
Cena wydawcy: 30.00 złpozycja niedostępna

Twarze szczecińskiej bezpieki. Obsada stanowisk kierowniczych Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa województwa szczecińskiego - Paweł Knap, Marcin Ozga, Marcin Stefaniak - opis książki:

Pierwsza z dwóch zasadniczych części książki, zawiera zestawienie tabelaryczne obsady stanowisk kierowniczych UB i SB, z podziałem na trzy etapy w latach 1945–1956, 1956–1975 i 1975–1990, oraz rozgraniczeniem na struktury wojewódzkie i lokalne (powiatowe i rejonowe). Druga część informatora przedstawia ponad 200 biogramów funkcjonariuszy, którzy w czasie swojej służby pełnili funkcje kierownicze. Były to stanowiska, które miały faktyczny wpływ na wyznaczanie zadań i ich realizację: szefa Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego/Wojewódzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego i jego zastępców, komendantów wojewódzkich Milicji Obywatelskiej i ich zastępców ds. Służby Bezpieczeństwa, naczelników poszczególnych wydziałów UB i SB, kierowników samodzielnych sekcji SB oraz struktur powiatowych i rejonowych aparatu bezpieczeństwa. Nie udało się jednak przedstawić sylwetek wszystkich osób wymienionych w zestawieniu tabelarycznym, na co wpływ miał przede wszystkim stan zachowania dokumentacji aktowej.

W notatkach biograficznych funkcjonariuszy uwzględniono takie informacje, jak data urodzenia, imię ojca, okres służby w UB/SB (daty rozkazów ujęto w nawiasy kwadratowe) oraz informacje przedstawiające drogę kariery zawodowej i ścieżkę awansów. Notatki personalne uzupełniono, w miarę możliwości, zdjęciami z akt osobowych i ich sygnaturą. W przypadku niektórych biogramów ich zawartość jest daleka od przyjętych założeń. Największy problem stanowią nieścisłości w zapisach dokonywanych w kartach przebiegu służby, kartach ewidencyjnych czy rozkazach personalnych, szczególnie w pierwszych latach powojennych (rozbieżności w datacji objęcia lub zdjęcia ze stanowiska). Zdarzało się bowiem, że funkcjonariusz obejmował powierzone mu stanowisko służbowe jako pełniący obowiązki na mocy rozkazu właściwego przełożonego, a dopiero z czasem był zatwierdzany przez przełożonego wyższego szczebla (analogicznie odbywało się odwołanie ze stanowiska).

Książka „Twarze szczecińskiej bezpieki. Obsada stanowisk kierowniczych Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa województwa szczecińskiego” - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 218 stron i została wydana w 0000 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Twarze szczecińskiej bezpieki. Obsada stanowisk kierowniczych Urzędu..."
Paweł Knap, Marcin Ozga, Marcin Stefaniak (red.) - autor m.in.:
Franciszka Skwierczyńskiego tajna - okładka książki
Franciszka Skwierczyńskiego tajna kronika Szczecińskiej... Przemysław Benken, Magdalena Dźwigał, Marcin Stefaniak;
Między Warszawą a regionem. Opozycja - okładka książki
Między Warszawą a regionem. Opozycja przedsierpniowa... Krzysztof Kowalczyk, Michał Paziewski, Marcin Stefaniak (red.);
Polityka władz państwowych wobec - okładka książki
Polityka władz państwowych wobec Kościoła katolickiego... ks. Tadeusz Ceynowa, Paweł Knap (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Przeciw czerwonej dyktaturze. Seria: - okładka książki
Przeciw czerwonej dyktaturze. Seria: Z archiwów... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)
Zaplute karły reakcji. Polskie - okładka książki
Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe... Agnieszka Jaczyńska, Magdalena Śladecka, Rafał Wnuk, Sławomir Poleszak (red.)
Czerwone szwadrony postępu. Seria: - okładka książki
Czerwone szwadrony postępu. Seria: Z archiwów... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)