moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Utracone decorum. Grabież dóbr kultury z majątków ziemiaństwa polskiego...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Utracone decorum. Grabież dóbr kultury z majątków ziemiaństwa polskiego w wielkopolsce w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Seria: Monografie. Tom 72

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2011
Ilość stron: 433 s.
Wymiar: 170x245 mm
EAN: 9788376292465
ISBN: 978-83-7629-246-5
Data: 2011-09-02
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Utracone decorum. Grabież dóbr kultury z majątków ziemiaństwa polskiego w wielkopolsce w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Seria: Monografie. Tom 72 - Agnieszka Łuczak - opis książki:

"Dysertacja jest wynikiem przeszło dziesięcioletniej pracy i już na początku pragnę to stwierdzić wynikiem doprawdy imponującym. Moje szczególne uznanie budzi tu baza źródłowa rozprawy, a przede wszystkim zakres wykorzystanych przez Autorkę niemieckich materiałów archiwalnych.[...] Oprócz tego doktorantka korzystała z krajowych i zagranicznych zbiorów bibliotecznych oraz muzealnych, a również co moim zdaniem zasługuje na podkreślenie dotarła do wielu zbiorów i kolekcji prywatnych, uzyskując przy tym jakże cenne relacje od przedstawicieli wielkopolskich rodzin ziemiańskich. [...] Za poważny walor recenzowanej pracy uważam dokonane przez autorkę ustalenia liczbowe [...]. Inne osiągnięcie naukowe mgr Agnieszki Łuczak polega na zaproponowaniu nowego spojrzenia na samo pojęcie grabieży dó kultury i słusznym postulacie uwzględnienia także konsekwencji dyslokacji i rozproszenia gromadzonych przez pokolenia zbiorów Prof. dr hab. Tomasz Szarota Niemiecką grabież dzieł kultury autorka przedstawia na tle szerszego obrazu grabieży mienia na wszystkich obszarach poddanych okupacji niemieckiej. W opisie tych zjawisk uwaga zwrócona jest przede wszystkim na organizację tej grabieży, schematy podziału zadań i terytoriów między poszczególne organizacje, wreszcie charakterystyczne spory kompetencyjne, stanowiące często parawan dla walki o najbardziej pożądane "rewiry łowieckie". Autorka w centrum uwagi umieszcza grabież planowaną i przeprowadzaną przez oficjalne struktury niemieckie, na marginesie tylko zaznaczając obecność przeprowadzanej przy okazji grabieży prywatnej. Ta analiza precyzyjnej organizacji grabieży dó kultury przynosi obraz bardzo szczegółowy i w znacznych fragmentach skwantyfikowany Dr hab. Bohdan Cywiński, prof. UKSW

Książka „Utracone decorum. Grabież dóbr kultury z majątków ziemiaństwa polskiego w wielkopolsce w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Seria: Monografie. Tom 72” - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 433 stron i została wydana w 2011 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Utracone decorum. Grabież dóbr kultury z majątków ziemiaństwa polskiego..."
Agnieszka Łuczak - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Aparat bezpieczeństwa w Polsce - okładka książki
Aparat bezpieczeństwa w Polsce w latach 1954-1956.... Grzegorz Majchrzak, Andrzej Paczkowski
Wyzwolenie? 1945 - okładka książki
Wyzwolenie? 1945 Krzysztof Wyrzykowski
Polska 1939-1945. Straty osobowe - okładka książki
Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji... Tomasz Szarota, Wojciech Materski (red.)