pokaz koszyk
»
»
»
W cieniu sudeckiego uranu. Kopalnictwo uranu w Polsce w latach 1948-1973
»
»
książka:

W cieniu sudeckiego uranu. Kopalnictwo uranu w Polsce w latach 1948-1973

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2010
Oprawa: twarda
Ilość stron: 376 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788361631125
ISBN: 978-83-61631-12-6
Data: 2012-04-03
Cena wydawcy: 70.00 złpozycja niedostępna

W cieniu sudeckiego uranu. Kopalnictwo uranu w Polsce w latach 1948-1973 - Robert Klementowski - opis książki:

Opracowanie składa się z ośmiu rozdziałów. W pierwszym opisano międzynarodowe i lokalne uwarunkowania powstania, rozwoju i likwidacji kopalnictwa rudy uranu w Polsce. Z jednej strony były to atomowy wyścig zbrojeń i zimna wojna, z drugiej dążenia do rozwoju w Polsce atomistyki, w tym przede wszystkim projekt budowy elektrowni atomowej. Rozdział drugi został poświęcony charakterystyce przedsiębiorstwa, które zajmować się miało działalnością poszukiwawczą i wydobywczą: opisano jego podległość, strukturę, lokalizację oraz majątek rzeczowy. Zwrócono także uwagę na utworzoną przy zakładach jednostkę organów bezpieczeństwa. Kolejny rozdział przedstawia zakres i efekty prowadzonych przez zakłady prac w zakresie poszukiwań rudy uranu. Kolejna część omawia działalność produkcyjną - wydobycia uranu, jego przetwórstwo na koncentrat, działalność uboczną a na koniec omówiono kwestię zbytu produkcji. Część piąta poświęcona została przedstawieniu sytuacji kadrowej oraz warunkom pracy - sposobom znajdowania pracowników, zmianom ich liczebności, warunkom płacowym i socjalnym (zakwaterowanie, wyżywienie, transport). Część szósta omawia kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie wypadkowości, zagrożeń ze strony promieniowania jonizującego i zapylenia. Przedstawiono także organizację zakładowej służby zdrowia oraz podjęto próbę odtworzenia stanu zdrowia pracowników w oparciu o źródła i wspomnienia. Kolejna część dysertacji to opis działalności organów bezpieczeństwa w stosunku do pracowników zakładów R-1. Rozdział ósmy ma charakter podsumowania. Przedstawiono w nim proces likwidacji zakładów oraz dokonano próby oceny kopalnictwa rudy uranu w kontekście gospodarczym, społecznym i politycznym - miejsce w strukturze polskiego przemysłu, zagrożenie dla środowiska i ludzi (kwestie odszkodowań dla byłych pracowników), znaczenie dla lokalnej społeczności i radzieckiego programu atomowego. Zadano w końcu pytanie o rolę kwestii uranowych w stosunkach polsko-radzieckich po II wojnie światowej.

Książka „W cieniu sudeckiego uranu. Kopalnictwo uranu w Polsce w latach 1948-1973” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 376 stron i została wydana w 2010 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "W cieniu sudeckiego uranu. Kopalnictwo uranu w Polsce w latach 1948-1973"
Robert Klementowski - autor m.in.:
Antropologia donosu. Seria: Inne - okładka książki
Antropologia donosu. Seria: Inne strony historii Jarosław Syrnyk, Robert Klementowski (red.);
Budujemy socjalizm. Materiały pokonferencyjne - okładka książki
Budujemy socjalizm. Materiały pokonferencyjne Robert Klementowski, Sebastian Ligarski (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Czerwone szwadrony postępu. Seria: - okładka książki
Czerwone szwadrony postępu. Seria: Z archiwów... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)
Armia Czerwona / Radziecka w Polsce - okładka książki
Armia Czerwona / Radziecka w Polsce w latach 1944-1993.... Krzysztof Filip, Mirosław Golon (red.)